Dokument sa opiera o skutočnosť, že v marci majú byť v Sýrii voľby a navrhuje, aby Američania podporovali opozíciu proti prezidentovi. Či už v Sýrii alebo v diaspóre. Plán zatiaľ nie je definitívne schválený, pretože sa nevie, či Asad voľby nechá uskutočniť. Time informáciu o utajenom dokumente zverejnil v čase, keď je Bush pod tlakom, aby Sýriu „zobral na milosť“ V Kongrese aj samotnej administratíve má však návrh na zvrhnutie sýrskeho prezidenta odporcov.
Rokovania so sýrskym režimom prezidentovi navrhla nadstranícka skupina, ktorá skúmala možnosti Američanov v Iraku a volajú po nich viacerí demokrati, aj bývalí diplomati. V stredu s Asadom v Damašku rokoval Bushov demokratický protikandidát v posledných voľbách senátor John Kerry a ďalší senátor za demokratov Christopher Dodd. Bushovi odtiaľ odkázali, že by to mal robiť aj on. Prezident však už dal najavo, že odporúčanie rokovať so Sýriou (a Iránom) je pre neho zatiaľ neprijateľné.
Časť plánov zverejnených v Time sa už vykonáva. Navrhujú podporu antiasadovských skupín, stretnutia so sýrskymi disidentmi v Európe, kampane tretieho sektora pre voličov či šírenie protirežimových materiálov na internete. Podobné metódy využila napríklad v Srbsku či na Ukrajine.
Dokonca predpokladá finačnú podporu nemenovanému sýrskemu politikovi, ktorý je pripravený vo voľbách kandidovať proti prezidentovi. To sa nepáči mimovládnym organizáciám, pretože podľa nich by išlo o konflikt záujmov.
Plán má aj ďalších kritikov, ktorí ho označujú za kontroverznú tajnú operáciu s veľmi malým efektom. Sýrska opozícia je rozdrobená a navyše sa k nej hlásia aj pomerne sporné skupiny ako islamistická organizácia Moslimské bratstvo. Podpora nevýraznej sýrskej opozície podľa bývalého amerického veľvyslanca v Damasku Edwarda Djerejiana len zabráni v rokovaniach so Sýriou o dôležitých otázkach: Iraku, mieri s Izraelom a situácii v Libanone.
Americký expert na Sýriu Joshua Landis však pre Time povedal, že náznaky, že administratíva by sa mohla pokúsiť zbaviť Sýriu Asada sú len prostriedkom, ako tlačiť na Damask, aby sa začal správať podľa amerických predstáv. Teda, aby prestal podporovať teroristov v Iraku, Hizballáh a uznal, že Libanon nepatrí do jeho záujmovej sféry. Sýrsky prezident sa tento týždeň nechal počuť, že je otvorený dialógu s Američanmi, ale nie ich „inštrukciám“.