jskom výbore Bernhard Welten.
„Tak či onak odovzdám spis disciplinárnej komisii olympijského výboru. Návrh môže znieť na oslobodenie, aj na doživotný trest. Akým smerom sa vyšetrovanie uberá, k tomu sa v tejto chvíli nevyjadrím,“ povedal Welten, ktorý sa prípadom zaoberá.
Svojimi vyjadreniami oponoval Lorenzovi Schäflimu, funkcionárovi cyklistického zväzu krajiny, ktorý už ohlásil zastavenie vyšetrovania. „Toto tvrdenie je úplne nesprávne, ja som zodpovedný za prípad a k žiadnym zmenám v stanoviskách zatiaľ neprišlo. Pozitívny doping rieši komisia olympijského výboru, ktorá ho posúva ďalej. Cyklistický zväz nie je partnerom pri vyšetrovaní prípadu Ullrich,“ povedal Welten.
Welten tiež zdôraznil, že čaká na ďalšie dokumenty zo Španielska a Nemecka. K dispozícii by mali byť najneskôr v polovici januára. Stanovisko madridského súdu k tomu, že výsledky vyšetrovania nebude môcť použiť, odmietol slovami: „To platí pre trestné právo.“
Tridsaťtriročný Ullrich podlieha švajčiarskemu športovému právu, keďže v krajine býva a jazdí s licenciou švajčiarskeho zväzu. To, že ju medzičasom vrátil a zo zväzu vystúpil, podľa komisie pre boj proti dopingu a tiež podľa Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) na veci nič nemení.
Nemec je podozrivý, že patril k Fuentesovým zákazníkom. Španielsky magazín Interviú tvrdí, že Ullrich tento rok zaplatil kontroverznému lekárovi za jeho služby 70 000 eur. Vyšetrovanie víťaza Tour de France 1997 je posledným otvoreným procesom, súvisiacim s tzv. Operacion Puerto (Operácia horský priesmyk), ktorá odkryla najväčší dopingový škandál v dejinách svetovej cyklistiky.
Pre športovcov však zatiaľ bez následkov. V Taliansku zastavili pre nedostatok dôkazov stíhanie víťaza Giro d' Italia Ivana Bassa. Spolu s ďalšími profesionálmi suspendoval Ullricha tím T-Mobile iba deň pred začiatkom tohtoročnej Tour a krátko na to ho prepustila. Odvtedy hľadá manažér Strohband pre svojho zverenca nového zamestnávateľa.
Španiel Gonzalez doplatil na nedbalosť
ŽENEVA - Španielsky cyklista Aitor Gonzalez sa bude musieť zmieriť s dvojročným zákazom činnosti. Víťaza etapových pretekov Vuelta a Espaňa 2002 pozitívne testovali v auguste 2005 na metyltestosterón, ale španielskej federácii stačilo v máji tohto roku vysvetlenie o prítomnosti zakázanej látky vo výživovom doplnku, aby bola milosrdná a udelila previnilcovi iba finančný trest.
Medzinárodná cyklistická únia sa odvolala v júni na Športový arbitrážny súd (CAS), ktorý žiadosti vyhovel. „Arbitri uznali argument prezentovaný Gonzalezom, ale zavážila skutočnosť, že chybu spravil športovec. Nedbalo užíval doplnok predpísaný lekárom bez odbornej spôsobilosti,“ uvádza sa v stanovisku CAS.
(sita, afp)