"Aj my, ako vtedy vyvolený národ, sa dotýkame zla, sme konfrontovaní s ľudskou zlobou a nespravodlivosťou. Nedávno hovoril o svojej skúsenosti pred súdom jeden mladý človek. Keď dostal slovo, aby hovoril, a on chcel uviesť skutočnosti, ktoré potvrdzovali jeho nevinu, sudkyňa mu nedala dohovoriť." Povedala vraj, že netreba opakovať to, čo je už zahrnuté v spisoch. "Ostatní prítomní v sále boli šokovaní, keď počuli nespravodlivý výrok súdu. Zažívame situácie, v ktorých zostávame smutní, zlomení a znechutení. Často bez nádeje a radosti..."
Aký konkrétny prípad Sokol kresťanom predostrel, nechcel tajomník jeho biskupského úradu Tibor Hajdu povedať. "Tento príklad zostane príkladom v pastierskom liste, nebudeme sa ním bližšie zaoberať," povedal SME. "Pán arcibiskup si to tak želá, takýchto príkladov existujú desiatky, možno stovky."
Na poznámku, či by v takom prípade nemali konať príslušné orgány, Hajdu odpovedal: "Ono nie je povedané, že to je zo slovenského súdnictva." Z akého súdu teda je, podľa neho "nie je v tomto prípade dôležité".
Ministerstvo spravodlivosti Sokolov list nechcelo komentovať. Upozorňuje však na to, že každý, kto má informácie o protiprávnom konaní, mal by sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. Súd totiž musí dať právo obžalovanému vyjadriť sa nielen k samotnej veci, ale aj k výpovedi každého svedka.
Hovorca ministerstva Michal Jurči hovorí, že ľudia sa nedostávajú pred súd náhodne, ale preto, lebo "podľa polície a prokuratúry sú podozriví zo spáchania trestného deliktu". Ak sa podľa neho pred súd dostane nevinný, súd ho oslobodí. "Ak má hociktorý občan pochybnosti o spravodlivosti a zákonnosti prvostupňového súdneho rozhodnutia, je v našom právnom poriadku dostatok opravných inštitútov a mal by ich využiť."
Jurči dodal, že keby ministerstvo vedelo, o aký prípad ide, podnet by prešetrilo. "Postupuje rovnako, či ide o podnet od politika, arcibiskupa, alebo predavača v obchodnom dome či bezdomovca."
(mož)