ov. Ak sa projekt PPP dotiahne do konca, na Slovensku sa postaví ročne šesť- až desaťtisíc nových bytov.
Ročne sa postaví na Slovensku tritisíc nájomných bytov. Nájomné byty tvoria iba tri percentá zo všetkých bytov, pričom v krajinách Európskej únie je to desaťnásobne viac. Slovensko sa tak zaraďuje v rámci únie na tretie miesto od konca v rebríčku nájomných bytov. Výstavbu budú financovať súkromné banky alebo stavebné sporiteľne. Spolu s obcami potom založia neziskové organizácie, ktoré budú nehnuteľnosti spravovať. Stavebná spoločnosť získa od investora úver a od obce napríklad pozemky. Obce môžu v rámci fondov Európskej únie alebo financií od Štátneho fondu rozvoja bývania získať aj peniaze na dobudovanie potrebnej infraštruktúry.
Mladým rodinám sa zníži nájomné
Štát stanoví presné kritériá, za ktorých si mladé rodiny môžu byt prenajať na obdobie 10 rokov. Počas nich budú platiť nájomné približne do výšky šesťtisíc korún plus náklady na energie. Časť nájomného, asi dvetisíc korún, uhradí štát. Po desiatich rokoch dostanú nájomníci možnosť odkúpiť si byt za trhovú cenu a platiť bežné trhové nájomné. Druhou možnosťou je, že sa nezisková organizácia predá súkromného investorovi, ktorý bude byty ďalej prenajímať.
Nová forma financovania výstavby bytov podporí nájomné bývanie a tým aj mobilitu pracovnej sily.
Prvé byty postavené touto formou by mali byť dané do užívania už v roku 2009.
„Spolupráca v rámci verejnosúkromného partnerstva sa zdá pre štát prospešná,“ povedal v tejto súvislosti premiér Robert Fico.
Sporiteľne dajú peniaze
Stavebné sporiteľne považujú túto novú formu financovania výstavby nájomných bytov za veľmi perspektívnu. Projekt, ktorý predložili vláde, predpokladá kombináciu verejných zdrojov so súkromnými zdrojmi. „Vznikne tak synergický efekt znásobenia objemu financií, ktoré budú poskytnuté na financovanie nájomných bytov,“ uviedol Miloš Blanárik z Prvej stavebnej sporiteľne. „Vstup súkromného kapitálu do tohto sektora vítame,“ potvrdila hovorkyňa ČSOB stavebná sporiteľňa Marta Krejcarová. Základnou podmienkou stavebných sporiteľní je zabezpečenie návratnosti financií.
Podľa Valérie Svobodovej z Ekonomickej univerzity v Bratislave môže výstavba nájomných bytov spojením súkromného a verejného kapitálu podporiť migráciu pracovnej sily. „Súkromné spoločnosti financujú, postavia a prevádzkujú nájomné byty počas vopred dohodnutého obdobia,“ povedala Svobodová.
Počas trvania takéhoto projektu môže správcovská spoločnosť meniť podmienky, nájomné a iné poplatky uvedené v zmluve. V takomto prípade ide o podnikateľský aspekt a spoločnosti si tak môžu zabezpečiť návratnosť všetkých investovaných peňazí.
Na druhej strane môže štát výstavbou nájomných bytov podporiť aj sociálny aspekt. Štát totiž garantuje súkromnej spoločnosti pevné splátky počas celého obdobia. Môže mu však vzniknúť riziko, že v prípade, ak nájomníci nezaplatia nájomné, bude povinný uhradiť ho. Vzniknú mu tak ďalšie problémy s vymáhaním dlhov od nájomníkov.
Projekty PPP
Sú novým spôsobom spolupráce verejného a súkromného sektora. Predstavujú alternatívu privatizácie, pričom kombinujú výhody oboch sektorov, verejného a súkromného. Vláda si zabezpečí peniaze potrebné na investície vo verejnom sektore bez toho, aby musela zvyšovať dane alebo sa zadlžovala.
PPP projekty sa dajú realizovať v mnohých oblastiach, napríklad doprava, životné prostredie, zdravotníctvo, väznice a iné.
Projekty PPP umožňujú formálne znížiť verejný dlh a umožniť tak splniť kritériá na prijatie eura.