íc opatrovateliek zo Slovenska a Česka.
Teraz Viedeň pripravuje už druhý zákon o legalizácii opatrovateliek, ktorý by mal kvalitnejší ako ten, ktorý vstúpil do platnosti pred dvoma mesiacmi.
Opatrovateľky spôsobili v krajine rozruch v predvolebnej kampani, keď vyšlo najavo, že aj viacerí politici, medzi nimi premiér Wolfgang Schüssel a prezident Heinz Fischer, vo svojich rodinách ilegálne zamestnávali opatrovateľky zo Slovenska a tým defacto porušili zákon.
Vláda preto ešte pred voľbami, ktoré sa konali v októbri, narýchlo schválila zákon na návrh ministra práce a hospodárstva Martina Bartensteina (ÖVP), ktorý pobyt a prácu opatrovateliek od 1. novembra tohto roku legalizuje.
Ak chce byť opatrovateľka v krajine legálne, musí podľa nového zákona spĺňať tri predpoklady. Osoba, o ktorú sa stará, musí poberať od štátu opatrovateľský príspevok v minimálnej výške 421,80 eura. Ošetrovateľke musí mesačnú mzdu vyplácať priamo človek, o ktorého sa stará, alebo jeho rodinní príslušníci. Okrem toho musí ošetrovateľka zarobiť minimálne 330 eur mesačne, aby za ňu rodina povinne mohla zaplatiť sociálne poistenie.
Zákon má nedostatky, pretože neobsahuje automatickú amnestiu pre rodiny, ktoré ilegálne opatrovateľky prihlásia a tým priznajú, že ich zamestnávaním porušovali zákon. Okrem toho sa počíta s povinným sociálnym poistením, čím sa výdavky za opatrovateľky zvýšia.
Nejde však len o lacnú pracovnú silu, ale aj o nedostatok kvalifikovaného personálu v Rakúsku a tiež nedostatok miest v opatrovateľských domovoch. Do tých tiež veľa dôchodcov ani nechce ísť. „Nemajú tam kaderníka a je to drahé,“ vysvetľuje slovenská opatrovateľka Katka. „Rodiny si to nemôžu dovoliť. Navyše, naozaj dobrých domovov dôchodcov nie je veľa. Takú starostlivosť, akú dostanú od nás, im zaručí maloktorý. Moja rodina však nepomýšľa, že by ma oficiálne prihlásila. Keby prišiel niekto na kontrolu, som na návšteve,“ uzatvára Katka. Naopak, rodina zo St. Pöltenu, u ktorej pracuje Slovenka Magda, sa o legalizáciu zaujíma. Väčšina rodín svoje opatrovateľky oficiálne prihlási, ak vôbec, až po prijatí úplne nového zákona, ktorý sa pripravuje. Ten predpokladá zvýšenie opatrovateľských dávok od štátu a tiež amnestiu pre rodiny, ktoré ošetrovateľky ilegálne zamestnávajú.
„O zákone sa momentálne vedú koaličné rozhovory a schvaľovať ho bude až nová vláda,“ povedala pre SME Ingrid Nemecová z rakúskeho ministerstva pre prácu a hospodárstvo.
Autor: jah