Ďalší osud vlády je však veľmi neistý. Prvá Topolánkova vláda dôveru parlamentu nezískala a je dnes vládou v demisii. Trojkoalícia má v dvestočlennej snemovni iba sto poslancov. Spolieha sa na hlasy niektorých „konštruktívnych“ poslancov opozičných sociálnych demokratov, ktorí by jej vznik mohli umožniť. Medzitým sa však Topolánkovi začala rozpadávať vlastná strana.
V osemnásťčlennom kabinete má mať ODS polovicu kresiel. Dve výrazne menšie strany obídu dobre, ľudovci získajú päť a zelení štyri vládne posty. Ľudovcom pripadnú ministerstvá financií a miestneho rozvoja, zeleným zahraničie. To prekáža časti ODS, ktorá požaduje, aby financie a miestny rozvoj, ministerstvá najdôležitejšie z hľadiska rozdeľovania financií, zostali hlavnej vládnej strane.
Niektorí poslanci ODS hlavne z Prahy dokonca hrozia, že kabinet v tomto zložení pri hlasovaní o dôvere nemusia podporiť. „Bez bližšieho vysvetlenia, čo Topolánka viedlo k takým rozsiahlym ústupkom, si nie som úplne istý, či by som pre takúto vládu zdvihol ruku,“ povedal denníku Hospodářske noviny poslanec ODS Daniel Reisiegel. Podobných ako on je vraj v parlamentom klube strany viac. Lídri strán však na svojej dohode trvajú. Šéfovia ľudovcov Jiří Čunek a zelených Martin Bursík na získaných ministerstvách trvajú a predseda ODS Topolánek sa za ňu postavil aj proti časti vlastnej strany. „Vo vláde žiadne sporné mená nie sú,“ povedal včera novinárom. Kto podľa neho odmieta túto vládu, ten chce nejakú formu koalície s lídrom ČSSD Paroubkom. A to zjazd ODS odmietol.
Ďalším úskalím je prezident Václav Klaus. Kedy novú vládu vymenuje, je stále neisté. Raz už to odmietol, premiérovi vyčítal, že vláda nemá v parlamente zabezpečenú stabilnú väčšinovú podporu, že mu prezident dohodu o koalícii nepriniesol na papieri a prekážalo mu aj jedno meno navrhovaného ministra.
Senátor Karel Schwarzenberg, ktorý mal viesť rezort zahraničia, podľa neho pre svoje väzby na Rakúsko nebude dostatočne obhajovať české národné záujmy.
Bývalého emigranta s dvojakým českým a švajčiarskym občianstvom označuje Klaus vo svojom včera publikovanom článku v denníku MF-Dnes za človeka, ktorý je s Českou republikou spojený iba menšou časťou svojho života a majetku a je ,,k zahraničiu viazaný radom ďalších lojalít“. Klausovi tiež prekáža, že Schwarzenberga nominovala Strana zelených, ktorej názory sú podľa neho často extrémistické.
Svoju novú vládu včera označil Topolánek za jediný projekt schopný realizovať neodkladné reformy. Koaličná dohoda obsahuje podrobný program reforiem vrátane časového harmonogramu ich plnenia.
Chce napríklad zjednodušiť daňový systém a zaviesť jednotnú daň z príjmu. Ak podľa Topolánka vláda nebude schopná reformy presadzovať, obsahuje dohoda presný mechanizmus, ako dospieť k predčasným voľbám. Neobsadený zatiaľ zostáva jediný vládny post – minister bez kresla a šéf legislatívnej rady. Ľudovecký kandidát navrhovaný na toto miesto totiž medzitým odstúpil.