Nový rok sa oslavuje bez kolied a betlehemov

Rusi majú smolu. Na rozdiel od nás namiesto delenia sviatkov na rodinný Štedrý deň a verejnospoločenský Silvester, slávia len raz.

Dedo Mráz a Snehulienka prichádzajú zvyčajne na ruskej trojke, ale niekedy povoz zmenia.Dedo Mráz a Snehulienka prichádzajú zvyčajne na ruskej trojke, ale niekedy povoz zmenia. (Zdroj: ČTK)

Komunisti im Ježiška zrušili, Štedrý deň ako deň osláv narodenia Jezuliatka je dávno zabudnutý a Nový rok má punc hektolitrov sovietskeho šampanského a kaviáru, tisícok opilcov v uliciach, nevkusných Dedov Mrázov a Snehulienok a darčekov, ktoré sa dávajú pod jolku - jedličku večer 31. decembra. Rusi žiadne Vianoce neslávia, pokladajú ho za sviatok Európanov. No Nový rok je v Rusku jeden z najobľúbenejších a v minulosti ideológiou najmenej zaťažených sviatkov. Aj keď sa po páde komunizmu cirkev snaží niektoré rituály obnoviť, novoročné oslavy zostávajú rýdzo svetské.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jolky

Sú všade. Od čias, keď ich v Rusku podľa európskeho vzoru zaviedol Peter I., si získali obrovskú obľubu a zvíťazili aj v bitke s komunistickými funkcionármi, ktorí ich najprv pokladali za akýsi náboženský prežitok.

Tento rok je hlavná jolka Ruska vysoká 32 metrov a do Kremľa ju priviezli až z chladného severu - z oblasti Veľkého Usťugu, kde podľa povesti sídli aj Dedo Mráz. Či ide o ruského brata Santa Clausa, alebo je to tá istá osoba, len sa v rôznych krajinách inak nazýva, dodnes nie je jasné deťom ani dospelým. Nápadná vonkajšia podoba však hovorí o blízkej príbuznosti. Na kremeľskom stromčeku visí 8500 hračiek a 4500 lampičiek. Tie sa však rozsvietili až 27. decembra. Dovtedy v Rusku žiadne sviatky neboli.

Darčeky a prípravy

SkryťVypnúť reklamu

Darčeky sa však nakupujú oveľa skôr a so stúpajúcou životnou úrovňou sa predvianočné nákupy najmä v Moskve a Petrohrade stávajú neuveriteľným biznisom. Pripravujú sa aj najrôznejšie zábavné podniky, pretože na rozdiel od našich zvyklostí, rozdávania darčekov a slávnostnej večere, nemusia prebiehať v intímnej rodinnej atmosfére. Vyráža sa do spoločnosti, kde sa hlavne je a pije.

Pre bohaté ruské rodiny je určená služba, ktorá je novinkou vo veľkých ruských mestách. Firma vám kompletne pripraví byt či dom na sviatky. Od upratovania, pompéznej výzdoby až po nákup darčekov, varenie, pečenie, žehlenie, pranie, kŕmenie domácich zvierat, kaderníckych služieb pre paniu domu, návštevy Deda Mráza a Snehulienky vrátane stromčeka - nie však zo Sibíri, ale z Kanady, a vyhotovenia luxusných pozvánok pre hostí. Úplný novoročný servis vyjde asi na 80- až 100-tisíc rubľov (okolo 80- až 100-tisíc korún).

SkryťVypnúť reklamu

Prísny pôst

Ani rozprávkové postavičky už nie sú zadarmo. V novodobom Rusku sa ceny za ich služby zvýšili nevídane, a byť Snehulienkou, ktorú si pozve veľká firma na večierok, znamená zarobiť si napríklad aj na niekoľko mesiacov dopredu. Najmä, ak je v požiadavke zahrnutý aj striptíz nevinnej Snehulienky, čo je veľká móda posledných rokov.

Nový rok podľa sociológov oslavuje 95 percent Rusov. Na pravoslávne Vianoce si spomenie maximálne 60 percent občanov Ruskej federácie. V poslednom čase sa do módy dostáva štyridsaťdňový pôst, ktorý sa končí 7. januára. Vtedy pravoslávna cirkev podľa gregoriánskeho kalendára slávi svoje Vianoce. Rusi by ich mohli nakoniec oslavovať dvakrát - aj s katolíkmi, lenže cirkev trvá na 7. januári. A asi aj to bude jeden z dôvodov, prečo sa štedrý deň v Rusku neujal ani teraz, keď už je úradne povolený.

SkryťVypnúť reklamu

Po novoročnej noci sú všetci natoľko vyčerpaní, ba niektorí sa nestačili ani poriadne zobudiť a vytriezvieť, že na nejaké prastaré rituály si zmyslí málokto.

Stačí, že štát je zhovievavý a tento rok dal svojim občanom hneď desať dní voľna v kuse. Ekonómovia tvrdia, že či už je oficiálne voľno, alebo nie, v januári sa odjakživa pracuje aj tak len 14 dní a výroba tradične klesne o 16 percent oproti decembru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 118
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 406
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 251
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 151
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 042
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 955
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 438
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu