ruba o 10 miliárd korún. Podľa neho je to preto, že sa nekládol dôraz na výber a vymáhanie peňazí od zamestnávateľov.
Premiér Robert Fico viackrát naznačil, že výpadok príjmov Sociálnej poisťovne chce riešiť znížením percenta, ktoré sa odvádza do druhého piliera. Hovoril o znížení odvodu z terajších deväť na šesť percent.
Podľa ministerky práce Viery Tomanovej do konca januára by mala byť dokončená analýza dosahov zavedenia kapitalizačného piliera. Jej výsledky rozhodnú o tom, či sa bude znižovať percento, ktoré odvádzajú sporitelia do dôchodcovských správcovských spoločností v rámci 2. piliera. Tomanová pre TASR povedala, že v dôsledku zavedenia druhého piliera „vypadáva zo Sociálnej poisťovne príjem pre tento rok zhruba 22,5 miliardy korún, vlani to bolo asi 21 miliárd“. Pripomenula, že uvedený výpadok, ktorý bude musieť vykryť štát, sa započíta do deficitu verejných financií. „Ak by sme situáciu riešili iným spôsobom, mohli sme sa tomu vyhnúť a v rozpočte mohlo byť viac peňazí,“ povedala Tomanová.
Pomôcť môže lepšie vymáhanie pohľadávok
Podľa poradcu ministra financií Richarda Sulíka by vláda znížením odvodu do druhého pilieru z 9 percent na 6 percent a zároveň zvýšením odvodu do prvého piliera z 9 na 12 percent získala zhruba 6 miliárd korún. „Keby Sociálna poisťovňa zvýšila úspešnosť výberu odvodov tým, že by dostala tie isté nástroje na vymáhanie pohľadávok ako daňové úrady, získala by až 8 miliárd korún,“ tvrdí Sulík vo svojej analýze.
Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka povedal, že úspešnosť výberu Sociálnej poisťovne sa pohybuje len na úrovni 92 percent. „Neplatenie odvodov je pritom trestným činom. Ak by Sociálna poisťovňa dokázala zlepšiť výber odvodov čo i len o tri –štyri percentá, získala by dokonca viac ako len šesť miliárd korún ročne,“ povedal Chren.
„Úspešnosť výberu sa pohybuje na úrovni 95 percent,“ povedala Lýdia Výborná z tlačového oddelenia Sociálnej poisťovne.
Sociálna poisťovňa mala ku koncu roka 2004 pohľadávky na poistnom vo výške 72 miliárd korún. V roku 2005 ich výšku znížila postúpením pohľadávok spoločnosti Veriteľ a odpustením časti pohľadávok a penále spolu vo výške necelých 27 miliárd. To sa nedá pripísať zvýšeniu efektívnosti výberu. Navyše v roku 2005 Sociálnej poisťovni pribudli ďalšie pohľadávky na poistnom za 10 miliárd korún.
Deficity vykazuje prvý pilier od 90. rokov
Napriek tomu, že analýza ešte nie je hotová, ministerstvo práce nedávno pre SME vyhlásilo, že „zavedenie kapitalizácie do povinného dôchodkového systému bolo uskutočnené so zámerom udržať dlhodobú finančnú stabilitu systému sociálneho poistenia.“ Rezort dodal, že priebežný dôchodkový systém začal vykazovať deficity už koncom 90. rokov. „Kľúčovým zámerom pri zavedení systému starobného dôchodkového sporenia „bolo zdržať dlhodobú bilanciu celého dôchodkového systému v udržateľných medziach, ktoré by neznamenali destabilizáciu celých verejných financií“.
Poslanec Róbert Madej zo sociálneho parlamentného výboru tvrdí, že súčasná vláda nebude získavať zdroje na vykrytie výpadku príjmov Sociálnej poisťovne privatizáciou, ani zvyšovaním veku odchodu do dôchodku. „Možností, ako riešiť výpadok príjmov Sociálnej poisťovne, je však viacero, nielen znížením percenta odvodov na dôchodkové sporenie,“ povedal Madej.
Sociálna poisťovňa: pohľadávky na poistnom
k 31.12. 2004:
72,465 mld. Sk
k 31.12. 2005:
55,916 mld. Sk
Zníženie pohľadávok
v roku 2005:
j pohľadávky postúpené na spoločnosť Veriteľ 13,533 miliardy
j odpustené penále 7,147 miliardy
j odpustené pohľadávky 6,120 miliardy
Spolu: 26,8 miliardy
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Autor: of