Potom, čo neuspel žiadny z doterajších dvanástich kandidátov, SNS uvažuje o katolíckom kňazovi a bývalom duchovnom v slovenskej armáde Ignácovi Jurušovi. Včera to SME potvrdil predseda poslaneckého klubu strany Rafael Rafaj. "Definitívne to bude do 15. januára." Jednou z podmienok navrhnutia jeho mena je podľa Rafaja to, že si dá do poriadku všetky záležitosti s cirkvou.
Konferencia biskupov Slovenska totiž s jeho nomináciou nesúhlasí. "Vážime si prácu ÚPN, ale miesto šéfa úradu je veľmi blízko k politickej činnosti a nebolo by vhodné, aby takúto funkciu zastával kňaz," povedal hovorca KBS Jozef Kováčik. Kánonické právo priamo zakazuje kňazom pôsobiť v politike, ale keďže tu ide len o funkciu blízku politike, nešlo by podľa Kováčika o jeho porušenie. "Definitívne stanovisko vždy zastáva diecézny biskup," dodal.
Juruš teraz pôsobí v obci Žakarovce v rožnavskej diecéze. Biskupovi Eduardovi Kojnokovi by jeho nominácia neprekážala. S Jurušom už o tom aj hovoril. "Mali sme koľkých buditeľov národa kňazov," povedal SME Kojnok. "Neprotiví sa to nijako jeho povolaniu. Mne by to neprekážalo," dodal biskup.
Samotný Juruš sa k svojej kandidatúre zatiaľ nechce vyjadrovať, lebo oficiálne o nej vraj stále nevie. Neozval sa mu ani nikto zo SNS. "To môžu byť také kačičky pustené z éteru, aká bude reakcia."
Práve na reakciách iných inštitúcií by mohol Juruš naraziť podobne ako iní kandidáti SNS Árpád Tarnóczy alebo Peter Bielik. Proti Zväzu protikomunistického odboja, z ktorého obidvaja pochádzajú, napríklad pred voľbou vystúpila Židovská náboženská obec.
Aj Juruš je národne orientovaný. Je doživotným členom Matice slovenskej. Pred voľbami v roku 2006 podpísal výzvu na zodpovednosť pred voľbami spolu s ľuďmi ako Milan Ďurica alebo Roman Hofbauer.
V septembri 2005 sa podľa dokumentu zverejneného na stránke Matice zúčastnil ako čestný hosť v Košiciach na stretnutí s Ďuricom, ktorý je autorom kontroverznej knihy o Jozefovi Tisovi. "Tá kniha je obhajobou totality," povedal historik Dušan Kováč.
"To je názor novinárov. Viem len, že je to historik, že mu niekto dáva nejaké prívlastky, neviem," povedal Juruš na poznámku, že Ďurica je kontroverzný. Aký je jeho názor na slovenský štát a Tisa, o tom radšej nehovorí. "Nebudem sa k tomu vyjadrovať, až keď bude čas. Nenarodil som sa v slovenskom štáte, informácie mám z druhej ruky."
ÚPN by mal skúmať rovnako obe obdobia totality - fašistické aj komunistické. Post predsedu je voľný od minulého roku, keď tragicky zahynul Ján Langoš.