Klaus ani včera neoznámil, kedy bude ochotný novú vládu vymenovať. Oznámil len, že v priebehu týždňa podnikne ďalšie kroky. Aké – nespresnil. Topolánkovi zopakoval svoje výhrady k novej vláde: že bude nestabilná, postavená na prebehlíkoch a že mu prekáža navrhovaný minister zahraničia Karel Schwarzenberg.
Prezident si minulý týždeň povzdychol, že od nástupu do funkcie v roku 2003 hostí vo svojej rezidencii v Lánoch už štvrtého premiéra. V novoročnom prejave opäť volal po konštruktívnej dohode politických strán a kritizoval stav „studenej občianskej vojny“, do ktorej vnútropolitická situácia v Česku prerástla. Prezident sa netají, že chce vládu postavenú na dohode oboch najväčších strán, ODS a ČSSD.
Topolánkovi sa nedarí ani na ďalších frontoch. Vnútri ODS stále vrie nespokojnosť, že pri rokovaniach prenechal koaličným ľudovcom ministerstvo financií a miestneho rozvoja. Nespokojní členovia ODS si na zajtra vynútili zvolanie výkonného vedenia strany, na ktorom má Topolánek vysvetľovať postup pri koaličných rokovaniach.
Za nespokojencami stojí podpredseda strany, pražský primátor a Topolánkov hlavný vnútropolitický rival Pavel Bém. Konflikt v posledných dňoch prerastá do osobnej roviny.
Béma pobúrila sms, ktorú Topolánek rozposlal spolustraníkom v piatok. Špičky pražskej ODS v nej obviňuje, že ich odpor ku trojkoalícii a snaha uzavrieť veľkú koalíciu s ČSSD Jiřího Paroubka má ekonomické dôvody.
„Dlhoročná spolupráca s Paroubkom na pražskej radnici a veľmi podivné praktiky ich vedú k presadzovaniu podobného modelu na celoštátnej úrovni,“ napísal Topolánek v správe zverejnenej v Lidových novinách. Na pražskej radnici vládla do minulého roku veľká koalícia ODS a ČSSD, ktorá znemožnila kontrolu moci a vytvárala korupčné prostredie.
Bém požiadal Topolánka, aby sa mu ospravedlnil. Ten sa obhajuje, že v správe nikoho nemenoval, a preto nevidí dôvod, aby sa menovite ospravedlňoval.
Ďalšia rana zasiahla Topolánka od poslanca Miloša Melčáka, ktorý vystúpil z klubu sociálnych demokratov a mal podľa predpokladov trojkoalíci v parlamente zabezpečiť tesnú väčšinu pri hlasovaní o dôvere.
V pondelok Melčák oznámil, že preňho je koaličný program neprijateľný. Prekážajú mu plánované sociálne škrty, napríklad rušenie pohrebného či poplatky v zdravotníctve. Takáto vláda „nemôže očakávať ani toleranciu svojho vzniku, ak nie je pripravená z takýchto činov zľaviť,“ tvrdí poslanec.
Topolánek doteraz tvrdil, že zmysel existencie jeho vlády je v presadzovaní reforiem. Teraz mu hrozí, že si bude musieť vybrať medzi existenciou vlády bez reformného programu alebo programom, pre ktorý nezíska podporu parlamentu.