V sobotu sa ETA prihlásila k bombovému útoku na medzinárodnom letisku Barajas v Madride.
Zapatero začal s hnutím ETA mierové rozhovory minulý rok v júni. Proti dialógu bola pravicová opozícia, ktorá s ETA sama neúspešne rokovala v roku 1999. Rokovania tiež prekážajú ľuďom zo Spoločnosti pre obete terorizmu (AVT).
ETA vlani v marci vyhlásila trvalé prímerie a zložila zbrane a španielska vláda sa zakrátko s nimi rozhodla rokovať.
Cez víkend teroristi prímerie porušili, čo podľa premiéra znamená pozastavenie dialógu. Včera už hovoril nielen o pozastavení, ale aj o prerušení mierových rozhovorov, oficiálne to však nepotvrdil.
Konzervatívna opozícia neoficiálny postoj premiéra ostro kritizovala.
Provládny denník El País včera napísal, že premiér Zapatero zvažoval slová, aby dal jasne najavo, že rokovania neprerušila vláda, ale baskickí separatisti. Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Javier Solana tvrdí, že za prerušenie mierového procesu nesú zodpovednosť výhradne baskickí separatisti.
Regionálna baskická vláda však odmieta považovať prímerie za prerušené. Oznámil to jej poradca José Azkarraga. V katalánskom rozhlase Catalunya Radio vyhlásil, že je stále potrebné spoliehať sa na dialóg a rokovania.
ETA v sobotu na viacposchodovom parkovisku štvrtého terminálu letiska nechala vybuchnúť malú dodávku, ktorá spôsobila rozsiahle škody. Zranila minimálne 19 ľudí a dvaja Ekvádorčania sú stále nezvestní.
Podľa šéfa záchranárov Alfonsa del Álama, ktorého cituje španielsky denník El Mundo, už takmer neexistuje nádej, že by ich mohli nájsť živých. Na parkovisku je údajne 25– až 35-tisíc ton trosiek. Záchranári pracujú najrýchlejšie, ako sa dá, strávili v termináli aj silvestrovskú noc. Za jediný deň vyvezie 90 kamiónov 2–tisíc ton odpadu.
Autor: jah, čtk