fotografií.
„Prvé som získaval už pri búraní obce, no väčšinu mám od rodákov starej dediny. Niektoré sú naozaj cenné, ako fotka Chrenovčanov v ruskom zajatí v roku 1917 v Odese, ktorú mám od potomkov. Zaujímavá je aj fotografia, na ktorej sú vojaci Československej armády na bohoslužbách na dvore miestnej školy v roku 1919, kam prišli z bojov proti maďarskej armáde. Vtedy obec nemala kostol a pobožnosti sa slúžili v škole,“ vysvetľuje Točka.
Asi dvadsať rokov pátral po leteckej fotke z požiaru Chrenovej, ktorá vznikla v tridsiatych rokoch. Urobil ju pilot z letiska, ktoré bolo pod Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou. Keď videl, že nad Chrenovou stúpa dym, nasadol do lietadla a nafotil to zhora. Fotku daroval svojmu dievčaťu, ktoré pochádzalo z Chrenovej.
„O fotografii mi rodáci rozprávali. Prišiel som o ňu požiadať potomka z tejto rodiny. Prehľadali sme vrece fotografií a nič. Už som chcel odísť a zrazu som ju uvidel len tak pohodenú pod skriňou,“ potešil sa zberateľ.
Skonštatoval, že Chrenovčania sú lokálpatrioti. Knihe sa potešili, na knižných fotografiách si hľadali svoje domy a známe objekty. „Je dôležité, aby poznali vlastnú históriu,“ povedal autor.
Autor: bej