rdom.
Na pojednávaní zaznel aj Saddámov hlas. Ozval sa z nahrávky, ktorú pustila obžaloba. Mala dokumentovať, že Saddám schválil chemické útoky na kurdské dediny v roku 1988.
Na nahrávke so svojím bratrancom prezývaným „chemický Ali“ hovoril diktátor o tom, že útok chemickými zbraňami bude rýchly a efektívny, hlavne tam, kde ľudia nemajú plynové masky.
Chemický Ali je považovaný za hlavného vykonávateľa protikurdskej politiky. Mnohí kurdskí predstavitelia však požadovali, aby sa celého súdu zúčastnil aj Husajn, ktorého by popravili až po ukončení procesu.
Ak šiestim mužom preukážu vinu za genocídu 180–tisíc Kurdov a zločiny proti ľudskosti, aspoň časť z nich sa trestu smrti tiež nevyhne. Hrdelný rozsudok v irackom podaní sa však po poprave Saddáma Husajna stal veľmi problematickou záležitosťou a predmetom medzinárodného tlaku na bagdadskú vládu.
Necenzurované zábery popravy sprevádzanej urážkami katov a ich neskrývanou radosťou nad telom visiacim na povraze pobúrili hlavne arabské krajiny, Európu a ľudskoprávne organizácie.
Tie vyzývajú Irak, aby zastavil popravu dvoch mužov, čo mali pôvodne odvisnúť spolu so Saddámom - jeho nevlastného brata a exšéfa tajnej polície Barzana Tikritiho a sudcu irackého revolučného súdu Awada Bandara.
V Iraku to však vidia inak. Zdroje z irackej vlády vyhlásili, že popravy už nič nezastaví a odohrajú sa v „najbližších dňoch“, podľa niektorých zdrojov už dnes.
Iracký premiér Nuri Maliki navyše cez víkend povedal, že Irak môže prerušiť kontakty s krajinami, ktoré kritizujú Saddámovu popravu. Tá bola podľa neho výhradne „vnútornou záležitosťou“ krajiny.
Doteraz nie je celkom jasné, prečo Saddámových spoločníkov nepopravili 30. decembra spolu s ním, hoci ich na popravu pripravovali. Podľa advokáta ich vyviedli krátko po polnoci z ciel, nariadili im napísať poslednú vôľu a nechali niekoľko hodín čakať.
Potom im oznámili, že vykonanie rozsudku sa odkladá. „Tento druh čakania na smrť je hroznejší ako samotná poprava,“ vyhlásil pre agentúru AP advokát Issám Gazzáví.
Špekuluje sa, že iracká vláda sa rozhodla popraviť Saddáma samostatne zo symbolických dôvodov a tak, aby sa celá pozornosť sústredila iba na neho. „Mal to byť Saddámov špeciálny deň,“ vyhlásil v deň popravy diktátora poradca irackého premiéra Muaffak Rubaji.