Ak sa ich objav potvrdí, už ich nebudú musieť brať z ľudských embryí, ktoré tým zničia, ale iba z plodovej vody, kam sa dostali práve z vyvíjajúceho sa plodu. Vedci z univerzity Wake Forest v americkom štáte Severná Karolína dokázali bunky získané z plodovej vody úspešne nechať rásť a meniť sa na základy buniek nervov, chrupaviek alebo svalov.
„Bude trvať ešte niekoľko rokov, než budeme môcť tieto bunky použiť na pokusné liečenie ľudského pacienta,“ povedal agentúre Reuters šéf vedeckého tímu profesor Anthony Atala. Veci dúfajú, že budú môcť časom kmeňovými bunkami opravovať pacientom miechu poškodenú pri úraze, srdce zničené infarktom alebo mozgové tkanivo poškodené Alzheimerovou chorobou.
Najužitočnejšie druhy kmeňových buniek doteraz získavali z ľudských embryí. To však vyvolávalo ostré etické spory práve kvôli usmrteniu ľudského plodu. V Spojených štátoch sa napríklad takýto výskum nesmie financovať z federálnych peňazí. Inou možnosťou je klonovanie kmeňových buniek, to však tiež vyvoláva etické problémy. Nový spôsob preto už privítal aj Vatikán. Podľa kardinála Javiera Lozana Barragana, šéfa pápežskej vedeckej rady pre zdravotníctvo, ide o veľmi „významný“ a „eticky prijateľný“ krok.