Bratislava, 8. januára 2007 – Vo svojej funkcii takto vystriedala PaeDr. Andreu Šedibovú, ktorá tento post zastávala od roku 2001. Kateřina Nakládalová bude od januára 2007 pôsobiť len vo funkcii riaditeľky a Andrea Šedibová sa stala členkou Správnej rady Andreasu.
„Som veľmi rada, že sa Kateřina Nakládalová rozhodla prijať túto výzvu. Problematike autizmu sa venuje už niekoľko rokov a tento posun už teraz cítime ako veľké plus. Mne táto pozitívna zmena otvorila podstatne väčší priestor venovať sa len odbornej činnosti.“ povedala Andrea Šedibová. „Prijať výzvu stať sa riaditeľkou Autistického centra Andreas n.o. bola pre mňa veľká česť a veľký záväzok zároveň. Túto zmenu si vyžiadal prirodzený vývoj fungovania centra za posledných päť rokov. Veľmi si vážim obrovský kus práce, ktorý je zreteľný za prácou pani Dr. Šedibovej a celým tímom zakladateľov. Súčasne chápem potrebu odbremeniť Dr. Šedibovú od samotného procesu riadenia centra a vytvoriť jej tak priestor na riadenie odbornej činnosti. Celý proces zmeny prirodzene vyplynul práve v čase dokončenia rekonštrukcie priestorov nášho centra, ako aj dovŕšenia piatich rokov existencie centra, v čom vidím štartovaciu čiaru pre ďalšie smelé a toľko potrebné aktivity. Aktuálne, najbližšie nás čaká personálne posilnenie odborného tímu, pretože dopyt po službách nášho centra rastie. Ďalšou dôležitou úlohou je zabezpečiť starostlivosť a pomoc rodinám v krízových fázach vývinu autistu, ako je predovšetkým pubertálny vek, kedy pribúdajú prípady vylúčenia dieťaťa z procesu vzdelávania pre jeho nezvládateľnosť. Zásadnou úlohou do budúcna bude aj riešiť starostlivosť o dospelých autistov, ktorá na Slovensku, okrem zopár priekopníckych projektov, prakticky absentuje. Pri tom všetkom by sme radi docielili koordinovanú spoluprácu rezortnú aj mimorezortnú s cieľom posunutia celkovej starostlivosti o autistickú populáciu na úroveň vyspelých krajín v zahraničí, odkiaľ už roky čerpáme inšpiráciu a skúsenosti. Verím, že vďaka pochopeniu a ďalšej podpore verejnej správy, súkromného sektora a širokej verejnosti sa dobrá vec postupnými krokmi podarí“, uviedla Kateřina Nakládalová. Nová riaditeľka bude zodpovedná za celú činnosť a všetky aktivity centra.
Ing. Kateřina Nakládalová je rodáčka z Čiech, narodila v roku 1965 v Ostrove na Ohří. Vyštudovala České vysoké učení technické, Stavebnú fakultu. V rokoch 1988 – 1990 participovala na projekte základného komunikačného systému Prahy. Neskôr, po roku 1990, už pôsobila v oblasti geodézie na Slovensku. Od roku 2004 je konateľkou a riaditeľkou spoločnosti GEFOS Slovakia, s.r.o., ktorá sa zameriava na široké spektrum činností v oblasti geodézie.
Problematike autizmu sa intenzívne venuje od roku 1997, kedy pôsobila ako členka SPOSA Bratislava (Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom) a aktívne sa zúčastňovala na aktivitách SPOSA. Jej zainteresovanosť v tejto problematike bola taktiež vyvolaná potrebou aj ako samotného rodiča – matky, ktorá má diagnostikovaného syna – autistu. Počas rokov 2001 – 2005 vykonávala funkciu členky Správnej rady SPOSA. Kateřina Nakládalová je iniciátorkou vyšetrení a výskumu metabolickej poruchy u autistických detí v rámci celého Slovenska. Od r. 2005 ako členka Správnej rady Autistického centra Andreas n.o. odborne riadila komplexnú rekonštrukciu budovy centra. Kateřina Nakládalová prijala post riaditeľky Autistického centra Andreas n.o. a túto funkciu začala aktívne vykonávať od januára 2007.
Ing. Kateřina Nakládalová je vydatá, má dvoch synov, Jakuba (12) a Dalibora (15). Manžel, Ing. Rastislav Nakládal, je tenisový tréner. Syn Jakub je diagnostikovaný autista od roku 1996. V rámci svojho voľného času sa rada venuje literatúre, cestovaniu, turistike, prírode a športu.
Autistické centrum Andreas n.o. v závere minulého roku oslávilo svoje 5. výročie existencie. Pri tejto príležitosti v rámci spoločensko-charitatívneho projektu „Otvárame dvere – aby sa otvárali srdcia“ usporiadalo centrum celodennú medzinárodnú odbornú konferenciu na tému „Autizmus a integrácia“ a počas „Dňa otvorených dverí“ predstavilo laickej i odbornej verejnosti svoje novozrekonštruované priestory na Galandovej ulici v Bratislave. Cieľom tohto projektu bolo predstaviť doterajšiu činnosť a nové aktivity centra, odtabuizovať tému autizmu pre verejnosť, zlepšiť jej vnímanie a zvýšiť toleranciu voči ľuďom s autizmom. Ambície projektu sa naplnili a Andreas takto plynule nadviazal na svoje úspešné aktivity v oblasti vzdelávania. Projekt sa stal taktiež atraktívnym aj pre samotné média, ktoré tak základné posolstvo projektu a citlivé témy dostali do širokého povedomia verejnosti a partneri projektu uvítali netradičnú možnosť propagácie a spojenia mena firmy s ušľachtilým cieľom.

Andrea Šedibová