Slovenskú hymnu spievajú športoví fanúšikovia, poslanci či účastníci rôznych spoločenských podujatí s nadšením a rozpakmi zároveň. Hoci od úmrtia Janka Matušku, ktorý napísal text, dnes uplynulo 130 rokov, mnohým slovenským občanom sa ešte stále pletie najmä druhá strofa textu.
Niektorí učitelia i historici si myslia, že problémy má najmä staršia a stredná generácia, ktorá sa celý text v škole neučila. "Vtedy bola československá hymna, ktorej súčasťou bola prvá sloha dnešnej slovenskej hymny. Mnoho starších tak pozná prvú časť, dnešná mládež vie aj časť druhú," povedala učiteľka hudobnej výchovy a literatúry na jednej z martinských základných škôl Oľga Raganová.
Na základných školách sa hymna spieva na hodinách hudobnej výchovy a jej text sa rozoberá aj na literatúre. S hymnou by si tak mali bez väčších problémov poradiť už žiaci v piatom ročníku.
Aj historik Milan Podrimavský naznačil, že niektorým starším ľuďom by robila menšie starosti česká hymna, na ktorú boli zvyknutí. "Vzdelanejší a uvedomelejší príslušníci staršej generácie sa doučili aj druhú časť hymny. Tých, ktorým na tom nezáleží, ťažko donútiť, aby sa to naučili." Pripomenul, že v niektorých krajinách je podmienkou na udelenie občianstva aj znalosť hymny.
Pred necelými troma rokmi televízne kamery ukázali, že slová hymny sa pletú aj niektorým vzdelanejším poslancom. V druhej strofe sa im plietol slovosled alebo niektoré slovíčka. Niektorí sa ospravedlňovali, že hymnu spievajú s takou hrdosťou, až prestanú vnímať text.
Po vstupe Slovenska do Európskej únie vyvolal rozruch bývalý prezident Michal Kováč, ktorému sa zdal text hymny neaktuálny. "Naša hymna nemá prvok nevraživosti voči iným. Je absolútne v poriadku, je overená tradíciou a spĺňa všetky kritériá na národnú hymnu," myslí si Podrimavský.
(čtk)