z.
Nemenovaný predstaviteľ vlády televízii CNN pred vystúpením povedal, že Bush sa chystá do Iraku poslať ďalších 21 500 vojakov. Doplnia 132-tisíc vojakov. Podľa nemenovaného predstaviteľa vlády by chcel Bush odovzdať kontrolu krajiny irackým silám do novembra tohto roku. Noví vojaci majú do Iraku doraziť koncom januára.
K novému plánu sa včera pre niekoľko televíznych staníc vyjadril Bushov poradca Dan Bartlett. Pohyb amerických vojsk podľa neho teraz nebude limitovaný rozhodnutiami Bagdadu. Väčšinu nových vojakov rozmiestnia v oblasti hlavného mesta, asi štyri tisícky pôjdu do provincie Anbar, ktorá je centrom sunnitského povstania. Iracký premiér Núri al-Malíkí Bushovi sľúbil, že do Bagdadu pošle irackých vojakov aj z iných častí krajiny.
Spolu s novými vojakmi majú Spojené štáty poskytnúť ďalšiu miliardu dolárov v ekonomickej pomoci.
Demokrati, ktorí kontrolujú obe komory Kongresu, sa k Bushovmu plánu stavajú skepticky. Senátor Ted Kennedy navrhol zákon, podľa ktorého by akékoľvek zvýšenie počtu vojakov mal odobriť aj Kongres. Senátori zároveň chystajú rezolúciu, ktorá vyjadrí nesúhlas so zvyšovaním počtu vojakov. Hlasovanie by sa malo uskutočniť začiatkom budúceho týždňa. Rovnakú rezolúciu chystá aj Snemovňa reprezentantov.
Bush sa už v minulosti pokúšal situáciu riešiť zvýšením počtu mužov, no neúspešne. Nesúhlas s irackou vojnou u americkej verejnosti rastie a ani nový plán nemá podporu. Podľa prieskumu denníka USA Today je až 61 percent Američanov proti zvýšeniu počtu vojakov, 36 percent ho podporuje. „Posledná vec, ktorú Američania chcú, je poslať desaťtisíce ďalších našich vojakov do občianskej vojny v Iraku. Vyslanie nových vojakov je ďalšou obrovskou chybou,“ povedal pre CNN senátor Kennedy.
Proti Bushovi nie je iba väčšina Američanov, demokrati v Kongrese, ale aj generáli, napísal Washington Post. Podľa ľudí blízkych Pentagonu členovia generálneho štábu vyjadrujú svoj nesúhlas už dlhší čas.
Ďalší problém pre administratívu predstavuje správa nadstraníckej komisie, ktorá odporúčala stiahnutie amerických vojakov a dialóg s Iránom a so Sýriou. Aj napriek tomu, že Bush sa pôvodne k správe vyjadroval zdvorilo, len málo z jej odporúčaní skutočne vypočul.