Myslenie je výnimkou z pravidla, ktorým je nemyslenie

Ivan Hulín a Ivan Žucha: Panoptikum 1 • Faber • Bratislava 2006

Ivan Hulín a Ivan Žucha: Panoptikum 1 Faber Bratislava 2006

Habent sua fata libelli - knihy majú svoje osudy nielen ako hotové diela, majú ich už aj pri svojom vzniku. Dvaja autori - profesori Lekárskej fakulty UK, patofyziológ Ivan Hulín a psychiater Ivan Žucha sa dohodli na námete, o ktorom budú uvažovať. Spracovali ho bez akýchkoľvek vzájomných konzultácií a bez konfrontácie hotového textu. Takto vznikla ich nová kniha Panoptikum (1).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autorská dvojica, žijúca v akejsi duchovnej tvorivej plodnej symbióze, publikovala v posledných dvoch rokoch spoločne Rozhovory (2005) a Myšlienky (2006). Panoptikum je pokračovaním ich dialógov, ktoré majú alebo formu otázok a odpovedí (Rozhovory) alebo formu listov (Myšlienky). Vždy ako náročné úvahy či eseje.

SkryťVypnúť reklamu

Ak v prvých dvoch dielach prevažovali problémy viac odbornejšie, čitateľsky náročnejšie, je nová zbierka určená pre širší čitateľský okruh. Je plná zaujímavých a zriedkavých myšlienok, ako to naznačuje jej titul (Panoptikum - múzeum, zbierka zaujímavostí, zriedkavostí...). Autori podľa predslovu nechcú priniesť správy ani informácie, skôr „fragmenty“ zo svojich názorov, uvažovaní a videní úplne obyčajných skutočností.

V každej z dvadsiatich kapitol sú obaja autori zastúpení samostatnými vstupmi. Vzhľadom na spomínaný vznik knihy sú ich názory o tom istom námete raz podobnejšie, inokedy zasa rozdielne, inakšie v prístupe či vo vyznení - vždy však navzájom sa doplňujúce, komplementárne rozvinuté a príťažlivé. Ich vzájomné porovnanie je samo osebe myšlienkovo podnetné.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ide o obsah, niektoré kapitoly viac menej užšie súvisia s profesiou autorov, veľkých znalcov ľudskej „psyché“ i nášho tela (Radosť, Smútok, Utrpenie, Únava, Starec...). Všetky kapitoly bez ohľadu na ich obsah charakterizuje hlboký filozofický prístup. Väčšinu z nich možno nájsť ako heslo vo filozofických slovníkoch, pravda, tam iba s lapidárnou definíciou. To nie je mínus. Skôr vznešený podnet na hlboké zamyslenie. Sú to kapitoly Príroda, Pokrok, Skúsenosť, Súčasnosť, Budúcnosť, Demokracia. Sú tam aj veľké filozofické témy: Načo žijeme? Kam kráča svet?, ale aj reflexie o poézii, zvieratách, ľuďoch...

Autori filozofujú, analyzujú, myslia. „Myslenie je vždy výnimkou zo všeobecne platného pravidla, ktorým je nemyslenie“ (P. Claudel). A práve to je výslovný úmysel knižky - učiť širšie uvažovať o sebe a svojom každodennom svete. Nechce mentorovať ani moralizovať, radšej jemne naznačovať základné postoje cieľavedomého, stále sa zdokonaľujúceho činorodého človeka. Chce rozšíriť jeho obzor o nové pohľady, nabáda nemyslieť plytko, keď hľadá pravdu - tá býva pod povrchom.

SkryťVypnúť reklamu

Myšlienky sú tu späté so životom - aj s vlastným životom autorov. Nie je to nezainteresované abstraktné anonymné poznanie a rozprávanie, skôr úprimné osobné vyznanie rozhľadených, erudovaných, múdrych osobností, ktoré sympaticky odkrývajú - jeden viac, jeden menej - svoj rozvetvený vnútorný svet.

Všetko je napísané jasne, kultivovane. Nie sú to však učebnicové texty, ktorých autori napísali desaťtisíce strán. Ak sú tam miesta, ktoré sa nám zdajú nejasné, tam sa iste ide viac do hĺbky či do výšky, kde sa obvykle nezvykneme pohybovať. Stačí sa tam ešte raz vrátiť.

Nakoniec sa treba vrátiť k titulu Panoptikum. Autori mu dávajú aj pridružený druhý zmysel. Kniha sú názory, videnie dvoch (di-optikum), ktoré podnieti čitateľov, aby všetci (pan-optikum) mali svoje názory, svoje videnie skutočnosti. Inak povedané, chcú stimulovať druhých na porovnanie s tým, čo by oni o téme povedali alebo napísali. Prípadne sa usilujú načať myšlienku, ktorú by čitateľ ďalej kotúľal ako svoju.

SkryťVypnúť reklamu

Ambícia, ktorá autorom nesporne patrí, veď sú profesori a pedagógovia a - myslitelia.

Autor: ROBERT HATALA (Autor je publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 761
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 056
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 750
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 630
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 470
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 838
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 591
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu