Aký je rozdiel medzi ohlasovacou povinnosťou a stavebným konaním? Kedy mi stačí stavbu - prestavbu - alebo stavebnú úpravu len ohlásiť? Vzťahujú sa na ohlasovaciu povinnosť nejaké lehoty? Môžem začať s prácami ešte predtým, ako dostanem vyrozumenie?
Stavebné povolenie sa vyžaduje pri stavbách každého druhu, bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania. To znamená, vyžaduje sa aj pri prístavbách, nadstavbách a stavebných úpravách.
Ohlásenie stavebnému úradu postačí pri drobných stavbách, ktoré tvoria doplnkovú funkciu k hlavným stavbám, pri stavebných úpravách pri ktorých sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavieb a nemení sa spôsob užívania stavby. Taktiež pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad, alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou.
Ohlásenie stavebnému úradu postačí, napríklad ak zastavaná plocha prízemnej stavby nepresiahne 25 metrov štvorcových a výšku päť metrov, teda povedzme v prípade kôlne, letnej kuchyne, prístrešku, ako aj u podzemných stavieb ak ich zastavaná plocha nepresiahne 25 metrov štvorcových a hĺbku tri metre (napríklad pivnica).
Zahájenie prác, je možné v zmysle zákona až po obdržaní súhlasu (opatrenia) s ohlásenými prácami príslušného správneho orgánu, ktorým je v tomto prípade obec.