.
Mengistu (na snímke SITA/AP) známy tiež ako africký Stalin, je vinný z genocídy, porušovania ľudských práv a nariadenia vrážd desiatok tisíc ľudí.
Pozostalí obetí očakávali trest smrti. „Ako kresťan mu odpúšťam, ale ako obeť tej nočnej mory neodpustím nikdy,“ povedal pre New York Times syn dôstojníka, ktorého v čase krutovlády popravili.
Súd miernejšie tresty odôvodnil vysokým vekom súdených. Hlavný sudca požadoval najvyšší trest, dvaja prísediaci ho prehlasovali. Prokurátor sa odvolá a bude požadovať smrť.
Mengistu si rozsudok nevypočul osobne. Roky sa ukrýva v známom exile afrických diktátorov - v Zimbabwe. Krajina napriek rozsudku tyrana nevydá. „Ostáva naším hosťom. Nedostali sme ani žiadosť o jeho vydanie,“ vyhlásil minister informácií Zimbabwe Paul Mangwana.
Mengistu sa k moci dostal v roku 1977. Po konflikte so Somálskom, v ktorom Sovietsky zväz ešte stál na strane nepriateľa, presvedčil Mengistu komunistický svet o etiópskej červenej revolúcii. Pri štátnych represiách zahynuli desaťtisíce odporcov režimu. Hladomor zahubil viac ako milión obyvateľov.
Dobré vzťahy afrického diktátora s komunistickým svetom potvrdil aj československý Rad bieleho leva, ktorý dostal v roku 1987. Úzke väzby so Sovietskym zväzom aj jeho režim zničili. Po jeho rozpade Etiópia stratila ekonomickú aj politickú podporu Moskvy. Prevrat v roku 1991 a Mengistuho útek z krajiny „červený teror“ definitívne ukončil.
Autor: jk