Ženy bez radosti a potešenia

Jana Juráňová sa už krátko po vstupe do slovenskej literatúry roku 1988 vyprofilovala na autorku výrazne feministickú a táto orientácia trvá dodnes. Dokazuje to jej najnovší román Orodovnice (Aspekt, Bratislava 2006), ktorý sa dá čítať aj ako román rodinn

ý, či dokonca spoločensko-politický, pričom mu nechýba čierny humor a poriadna dávka detabuizácie.

Juráňová si tentoraz vzala na mušku dve rodiny s protichodným osudom, ktorý sa utváral podľa politickej angažovanosti dvoch otcov. Obaja, inak bratia, sú už mŕtvi a autorka iba niekoľkými vetami naznačuje, že ten starší, otec dvoch dospelých dcér a jedného takisto dospelého syna, bol politicky činný za slovenského štátu a mladší bol najprv komunistickým pohlavárom a potom sa stal režimistickým spisovateľom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Konflikty medzi nimi neboli a autorka tu oboch vlastne použila ako historické pozadie, stroho naskicovanú kulisu, pred ktorou sa v kostole odohráva akási rodinná slávnosť, zádušná omša a po nej zasa v hoteli „civilná“ oslava na počesť otcových nedožitých a maminých dožitých narodenín a navyše aj na výročie rodičovskej svadby.

Stredobodom Juráňovej románu je práve tento kostolný a hotelový obrad, ktorý vnímajú s absolútnou nevôľou najmä sestry Ružena a Zdenka, rehoľným menom Klára, a naopak, s veľkým pochopením až nadšením ich mama a teta Jolka, vdova po onom funkcionárovi, ktorý sa po svojej smrti stal nečítaným čítankovým autorom.

Juráňová si veľmi dôvtipne rozdelila látku románu na kapitoly, pomenované podľa mien hlavných aktérok, ústrednej dejovej línii, ktorá prebehne v kapitole úvodnej, sa totiž dozvieme len o ich averziách voči tomu či onému, nie však o skutočnej genéze a prejavoch animozít, spôsobujúcich tichý rozvrat týchto rodín, maskovaný nábožnosťou a pretvárkami iného druhu.

SkryťVypnúť reklamu

Juráňovej sa v jednotlivých kapitolách podarilo vytvoriť profily žien psychologicky presvedčivé, prenikavé svojou hĺbkovou dôkladnosťou, tieto ženy v strednom a staršom veku už stratili všetky ilúzie aj o mužoch, nehoria však feministickým nadšením a skôr než vášne nimi zmietajú racionálne úvahy. Ani rehoľná sestra nie je fanatička svojho životného rozhodnutia.

Pre Juráňovej ženské postavy je príznačné, že nimi nikdy neprejde hoci len závan radosti alebo potešenia, či nejaká pozitívna emócia, a ani spomienkový návrat do detstva im neprinesie príjemný pocit, lebo napríklad taká Ružena hneď pred sebou vidí scénu, ako matka rozstrihá otcovi všetky košele pre jeho údajné záletníctvo.

Veľmi silné sú situácie, keď sa sestry striedajú pri zomierajúcej matke a ona už takmer nikoho nepoznáva. Tu Juráňová rozvinie celú škálu myšlienok, ktoré pri úvahe o hroboch neznámych vojakov znejú až dojemne v jej výroku, že by sa malo chodiť „aj k hrobom neznámych žien, pochovaných pod menami ich manželov. Ich životy splynuli s kuchynskými pachmi, s prachom obývačiek a spální. A hoci ich maternice celkom neodškriepiteľne vyprodukovali celé ľudstvo, ony samy počúvali slová o tom, že nie muž je zo ženy, ale žena z muža“.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto inak výborne napísanej knihe sú však ťažko zdôvodniteľné partie, keď matka na smrteľnej posteli začne naraz rozprávať v normálnych plynulých vetách a hodnotí svoj život. Do Juráňovej autorskej stratégie patrí, že muži v románe hovoria absolútne málo a ešte menej rozmýšľajú, no zato ženy sú bohato diferencované.

Treba oceniť aj autorkinu iróniu, ktorá nešetrí ani jedno pohlavie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  2. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  3. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  6. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  7. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  8. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 285
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 726
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 210
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 596
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 162
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 784
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 612
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu