V procese, ktorý sa začal včera, bude svedčiť aj viceprezident Dick Cheney. Libby bol jeho najbližším poradcom. Je to vôbec prvýkrát, že sa úradujúci viceprezident stane súčasťou kriminálneho prípadu. A Libby sa zaradí na skromný zoznam prezidentových mužov, ktorí stáli pred federálnym súdom.
Prezradil to Armitage
Libby je obžalovaný z krivej prísahy a z marenia vyšetrovania toho, či vládni úradníci zámerne vyzradili meno tajnej agentky CIA Valerie Plameovej (na snímke SITA/AP). Vyšetrovanie sa začalo už v decembri 2003, mesiace potom, čo Plameovej meno vykričal komentátor Robert Novak. Mohla to byť pomsta za to, že Plameovej manžel kritizoval Busha.
Libbyho obžalovali preto, že tvrdil, že sa o Plameovej dozvedel od reportérov. Niekoľko z nich svedčilo, že ich informátorom bol práve Libby. Judith Millerová z denníka The New York Times strávila 85 dní vo väzení, kým sa priznala, že jej zdrojom bol Libby.
Vlani sa k úniku informácií priznal bývalý námestník ministra zahraničných vecí Richard Armitage známy vlažným postojom k irackej invázii, ktorý sa vraj v rozhovore s Novakom neúmyselne preriekol.
Cesta do Nigeru
Proces je šancou nahliadnuť do Bieleho domu a obdobia, keď sa určovala stratégia pred vojnou v Iraku, či sa tam uspôsobovali informácie, aby mohol Bush vyraziť na Bagdad.
Príbeh sa začal cestou amerického veľvyslanca Josepha Wilsona s manželkou Valeriou Plameovou v roku 2002 do Nigeru, kde mali overiť informácie o dodávkach jadrového materiálu pre režim irackého prezidenta Saddáma Husajna.
Wilson nič také nepotvrdil, ale napriek tomu sa informácia o dodávkach uránu objavila v roku 2003 v Bushovej správe o stave únie.
Argument, že predvojnový Irak mal zbrane hromadného ničenia, bol jedným z rozhodujúcich pri presvedčovaní Američanov o nevyhnutnosti invázie.
Zbrane tohto druhu sa však v Iraku nenašli. V lete 2003, po začiatku americkej operácie, Wilson napadol Bushovu administratívu, že prekrúca fakty na ospravedlnenie vojny.
Svedok Woodward
Svedčiť má aj desať žurnalistov. Medzi nimi aj Bob Woodward, legenda svetovej žurnalistiky, ktorý sa preslávil odhalením aféry Watergate. Dnes je zástupcom šéfredaktora v denníku Washington Post.
Akú rolu v celom prípade Libby zohral, ukáže proces. Washingtonskí znalci tvrdia, že žiaden Watergate očakávať nemožno. „Stratí sa to na posledných stránkach novín, titulky totiž pohltí budovanie novej Bushovej armády v Iraku,“ povedal pre USA Today prezidentský historik Paul Light.
Plamegate
Vyšetrovanie sa začalo potom ako komentátor Robert Novak vyzradil meno agentky CIA Valery Plameovej.
Mohla to byť pomsta za to, že jej manžel kritizoval Busha.
Neskôr sa ukázalo, že Plameovú spomenul námestník Richard Armitage, ktorý sa pred novinárom Novakom údajne nechtiac preriekol.
Autor: East Lansing, Michigan