Haluc nasledoval dvoch podriadených generálov, ktorí zodpovednosť za zlyhanie v letnej vojne s Hizballáhom vyvodili skôr. Ozývajú sa hlasy, že odstúpiť by mali aj politici - minister obrany Amir Perec a premiér Ehud Olmert. Libanonské hnutie Hizballáh, ktoré počas 33–dňového konfliktu odhalilo slabiny izraelskej armády, rezignáciu označilo za „ďalší dôkaz svojho víťazstva“.
Haluc pred dvoma týždňami vyhlasoval, že napriek kritike a asi 50 vyšetrovacím komisiám neodstúpi. V utorok v noci odchod oznámil. Podľa denníka Jerusalem Post už vtedy poznal výsledky správy vládnej vyšetrovacej komisie.
Závery komisie vedenej bývalým sudcom Najvyššieho súdu Elijahuom Winogradom budú známe vo februári. Už niekoľko týždňov sa však vie, že dôstojníci na všetkých úrovniach označili za strojcu izraelskej potupy v Libanone Haluca. Obviňovali ho z unáhleného rozhodnutia ísť do vojny, komunikačných problémov, ale aj z toho, že záložníkom chýbali topánky a uteráky.
Príliš sa tiež spoliehal na letecké útoky a zanedbal plány pre pozemné jednotky. Nepridalo mu, že pár hodín pred začiatkom vojny predal svoje akcie. Nepodarilo sa mu ani zastaviť ostreľovanie Izraela kaťušami, ani z Libanonu dostať dvoch unesených vojakov, čo boli hlavné ciele vojny.
Tie prezentovali hlavne politici a zodpovednosť je podľa komentátorov aj na nich. Čoraz častejšie sa pripomína komisia, ktorá vyšetrovala jomkipurskú vojnu v roku 1973 a viedla k rezignácii vtedajšej premiérky Goldy Meir. Obavy má najmä minister obrany Amir Perec.
Autor: Tel Aviv