Banská Bystrica 18. januára (TASR) - Výstavu Puškin nie je doma z tvorby ruského fotografa Jurija Rosta sprístupnili dnes v banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici. Takmer 30 čiernobielych a farebných fotografií zachytáva interiéry a exteriéry, v ktorých žil a pracoval velikán ruskej literatúry.
"Autor, aby získal potrebnú intímnosť snímok, pracoval v Puškinovom múzeu na Mojke v Petrohrade v noci. Videl jeho tajomný život i exponátov, ktoré sú spojené so svojím pôvodným majiteľom," povedala vedecká tajomníčka knižnice Oľga Doktorová. Vysvetlila, že v dome na Mojke 12 prežil Puškin posledné štyri mesiace života. Previezli ho tam po smrteľnom zranení v súboji na predmestí Petrohradu. Múzeum vytvorili v rokoch 1925 až 1927. V roku 1937 ho obnovili spolu so siedmimi izbami a časťou schodišťa. Počas generálnej opravy v rokoch 1982 až 1987 zreštaurovali základné miestnosti. Obnova bytu Puškina pokračovala v rokoch 1995 až 1999. Vo všetkých miestnostiach vystavujú originály vecí, ktoré patrili rodine Puškinových. Najdôležitejšie miesto v expozícii má pracovňa básnika s písacím stolom, kreslom, policami s knihami a pohovkou, na ktorej v roku 1837 zomrel. K relikviám múzea patrí vesta, ktorú mal na sebe Puškin v deň súboja, posmrtná maska a medailón s prameňom jeho vlasov. Každoročne 10. februára múzeum oslavuje Deň pamiatky Puškina.
Fotoreportér, publicista, spisovateľ a herec Rost (1939) bol kultovou postavou v žurnalistike ešte za sovietskej éry. Narodil sa v Kyjeve. Absolvoval Kyjevský inštitút telovýchovy a Fakultu žurnalistiky Leningradskej univerzity. V rokoch 1967 až 1979 bol špeciálnym korešpondentom Komsomoľskej pravdy a Literárnych novín. Je autorom kníh Arménska tragédia, Everest - 82 a Vtáky.
Komorná výstava potrvá do 23. januára.