Česká polícia požiadala Senát, aby vydal na stíhanie svojho člena Jiřího Čunka (na snímke ČTK). Ten je zároveň podpredsedom novej vlády Mirka Topolánka a zastáva v nej funkciu ministra pre miestny rozvoj.
Čunka nedávno zvolili za predsedu jednej z koaličných strán, ľudovcov. Od roku 1998 zastáva aj funkciu starostu moravského mesta Vsetín.
Na čelo strany ho zvolili preto, aby ľudovcom, ktorým dlhodobo klesali preferencie, získal nové skupiny voličov. Jeho kritici ho často obviňujú z populizmu.
Je prvým českým vicepremiérom obvineným z korupcie.
Napriek tomu, že opozícia požaduje jeho odstúpenie, Čunek trvá na tom, že je nevinný a odmieta opustiť svoje početné politické funkcie. Súhlasí však s odobratím imunity.
Obvinenie pred hlasovaním
Obvinenie prišlo tesne pred dnešným hlasovaním o dôvere novej vlády. „Všetkým je jasné, že nie je náhoda, že sa také veci objavujú práve teraz,“ povedal Čunek pre včerajšie vydanie denníka MF Dnes. Trojkoalícia by mala v hlasovaní podľa očakávaní uspieť.
Polícia Čunka obvinila, že ako starosta pred štyrmi rokmi od miestnej realitnej spoločnosti zobral úplatok v sume pol milióna českých korún, aby jej výmenou pomohol k výhodnému obchodu s mestskými bytmi.
Nie je to zďaleka prvé obvinenie, spolu Čunek čelí až šestnástim. Polícia ho vyšetruje aj pre šírenie rasovej nenávisti na adresu vsetínskych Rómov či údajné čerpanie benzínu za peniaze mesta Vsetín na súkromné účely.
Čelí dokonca aj obvineniu zo sexuálneho obťažovania, ktoré naňho podala jeho bývalá spolupracovníčka. Podľa Čunka sa mu však bývalá pracovníčka magistrátu iba chce pomstiť za to, že jej zabránil, aby sa obohacovala na úkor mesta.
Vysťahovanie Rómov
Čunek je bývalý pyrotechnik, pracoval ako bezpečnostný technik vo vsetínskej zbrojovke. Známy sa stal vlani, keď vysťahoval rómskych neplatičov zo starého domu v strede Vsetína do kontajnerových domov na kraji mesta a do vzdialených dedín.
Jeho krok síce odsúdili médiá aj organizácie na ochranu ľudských práv, väčšinu obyvateľov však zaujal a získal si veľkú popularitu.
Vlani vo Vsetíne bez problémov obhájil post starostu a s prehľadom vyhral aj voľby do Senátu.
Gross po obvinení odstúpil
Odchod politika pre podozrenie zo spáchania trestného činu nie je v Česku neobvyklé. Z postu premiéra tak vlani odišiel Stanislav Gross alebo minister poľnohospodárstva.
Oboch dodnes oficiálne neobvinili. Čunek však napriek konkrétnemu obvineniu ich príklad odmieta nasledovať.
V roku 2003 napríklad český Senát vydal na trestné stíhanie bývalého riaditeľa televízie Nova Vladimíra Železného, obvineného z poškodzovania veriteľa a krátenia daní.