Bratislava 5. apríla (TASR) - Rok 2000 hodnotí minister školstva SR Milan Ftáčnik ako prvý, keď sa vážne niečo urobilo v prospech rastu platov pedagogických zamestnancov v tomto volebnom období, pretože v roku 1999 boli platy zmrazené. Aj napriek tomu minister nepovažuje dosiahnutý rast za dostatočný, pretože vláda prisľúbila v generálnej dohode, že by mal kryť infláciu, a to sa jednoznačne nepodarilo, dodal.
Ako Ftáčnik ďalej povedal dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave, za podstatné považuje, že sa v minulom roku založil istý trend, a to je rýchlejší rast platov pedagogických zamestnancov v porovnaní s rastom platov ostatných zamestnancov štátu.
Okrem zvýšenia platov učiteľom považuje minister Ftáčnik za dôležitú úpravu postavenia učiteľa zákonom, zvýšenie morálneho ohodnotenia tejto profesie, vytvorenie podmienok pre kariérny rast učiteľov, zlepšenie systému ich prípravy a ďalšieho vzdelávania a zohľadnenie náročnosti tohto povolania aj po stránke zdravotnej.
"Priemerná mzda v školstve (pedagogických i nepedagogických pracovníkov spolu) podľa štatistického úradu dosiahla 8 990 Sk. Podľa našich prepočtov, ktoré sú o niečo vyššie, priemerný plat pedagóga dosiahol 10 743 Sk a vzrástol v roku 2000 o 7,5 percenta. Nepedagogický zamestnanec priemerne dosiahol plat 6 500 Sk, čo predstavuje tiež zhruba 7-percentný nárast. Pritom tarifný plat pedagóga bol 8 141 korún priemerne, čiže učitelia si zarábali i nadčasovou prácou aj osobnými príplatkami, pričom osobné príplatky na základných a stredných školách dosiahli priemerne 15 percent vo vzťahu k tarifným platom," uviedol Ftáčnik.
Ako minister ďalej konštatoval, v štyroch krajoch SR je priemerný plat pedagóga nižší ako celoštátny priemer (10 743 Sk) - najnižší je v Nitrianskom kraji, nasledujú Prešovský, Banskobystrický a Košický. Najvyššie ohodnotenie ponúka pedagógom Bratislavský kraj.
Priemerný plat pedagogického pracovníka v materských školách predstavuje 8 674 Sk, na základných 10 646 Sk, profesor na gymnáziu má v priemere 12 113 Sk, čiže nad hranicou priemernej mzdy. Na strednej odbornej škole plat pedagóga dosahuje 11 941 Sk a na stredných odborných učilištiach je to v priemere 11 000 Sk.
Na vysokých školách v SR priemerný plat pedagogických i nepedagogických pracovníkov dosiahol 10 806 korún, pričom priemerný plat pedagogického zamestnanca je 14 260 korún (bez mimorozpočtových zdrojov) a nepedagogický pracovník zarába priemerne 8 070 Sk. Plat pedagogických pracovníkov na vysokých školách sa oproti minulému roku zvýšil o 2,88 percenta, u nepedagogických o 4,17 percenta. Profesor na vysokej škole dnes priemerne zarába 21 400 Sk, docent 17 500 Sk, odborní asistenti asi 12 200 a začínajúci asistent približne 8 340 Sk. Osobné príplatky na vysokých školách tvoria zhruba 20 percent tarifného platu.
*ch ir