Dodávky energetických surovín do Európy, predsedníctvo Nemecka v únii i v G 8 a budúci summit EÚ, ktorý sa bude konať v Rusku, boli hlavnou témou včerajších rozhovorov prezidenta Ruska Vladimira Putina a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Kancelárka priletela za Putinom do ruského letoviska Soči. Putin vo svojej rezidencii „Bočarov ručej“ zvyčajne prijíma hostí skôr v priateľskej než oficiálnej atmosfére. Často tam pozýva politikov spriaznených, nie znepriatelených. Merkelová je teda podľa tradície v Rusku človekom viac než vítaným. Hoci jej návšteva sa považuje za čisto pracovnú.
Putin hneď pri uvítacom ceremoniáli vyjadril nádej, že Nemecko počas svojho predsedníctva EÚ pomôže Rusku vybudovať rovnaké vzťahy ako má Moskva a Berlín, aj s ostatnými členmi.
Spolu sa rozprávali aj o zákaze exportu mäsa do Ruska z Poľska, čo sa stalo prekážkou uzatvorenia novej dohody medzi Ruskom a úniou. Moskva prisľúbila, že pošle do Poľska potravinárskych inšpektorov a problém sa bude snažiť vyriešiť.
Kancelárka na začiatku stretnutia zdôraznila, že hlavnou témou je pre ňu energetická bezpečnosť. Posledný spor o plyn a ropu medzi Moskvou a Minskom a následné uzatvorenie ropovodu Družba zvyšuje obavy Európanov z prílišnej závislosti od Ruska.
Aj keď stretnutie Putina a Merkelovej pôsobilo vrelo a priateľsky, ostré výroky kancelárky tesne pred cestou do Ruska svedčia o tom, že časy rusko-nemeckých medových týždňov za vlády Gerharda Schrödera sú nenávratne preč.
Pred niekoľkými dňami to Merkelová potvrdila, keď kritizovala Moskvu za to, že pred zastavením dodávok ropy do Európy to nekonzultovala so svojimi európskymi partnermi.
Kremeľ zhodnotil jej výroky ako „daň diplomacie“, ktorá má zvýšiť obľubu Nemecka v Európe a zamedziť obviňovaniu Nemcov z veľmi vrelého vzťahu k Rusku, ktorý vybudoval Schröder.
Autor: Agentúra Epicentrum