Základným problémom mnohých ľudí, ktorí chcú začať s podnikaním, sú peniaze. Potrebujú kúpiť technológiu, tovar, priestory alebo materiál. Pre začínajúcich môže byť ťažké, alebo dokonca nemožné získať úvery v komerčných bankách. Pri štarte im však môžu pomôcť menšie úvery a mikropôžičky - tie poskytuje napríklad Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania prostredníctvom siete Regionálnych poradenských a informačných centier (RPIC), Podnikateľských inovatívnych (BIC) a spoločnosti Fond fondov.
"Začínajúci môžu získať mikroúvery do výšky 1,5 milióna a môžu sa o ne uchádzať aj tí klienti, ktorí nemajú vlastné prostriedky," vysvetľuje Katarína Švecová z Fondu fondov.
"O tieto mikroúvery je veľký záujem a ľuďom niekedy stačí na rozbehnutie podnikania iba niekoľko stotisíc. Sú aj takí, ktorých potreby presahujú 1,5 milióna, vtedy je možné využiť financovanie z niektorého z fondov rizikového kapitálu - tam je možné žiadať aj vyššiu sumu. Vtedy však musí mať podnikateľ aj vlastný kapitál."
Problémom býva často reál-nosť podnikateľského zámeru - podľa Švecovej si ľudia často
neuvedomujú riziká, ktoré ich čakajú.
Ak je podnikateľský plán reálny a životaschopný, a prejde schvaľovacím procesom, môže sa podnikanie odštartovať. Ak ho treba dotiahnuť, RPIC alebo BIC poskytuje záujemcom konzultácie. "Usmerňujeme ich, ako by mal podnikateľský plán vyzerať," hovorí Katarína Švecová. "Veď ak človek vie, čo chce robiť a má dostatok informácií a podkladov, určite dokáže sám predložiť kvalitný podnika-teľský zámer pre potreby získania mikropôžičky. Je prirodzene rozdiel, či človek robí biznis plán pre získanie malej sumy alebo financovania z fondov rizikového kapitálu."Podrobnejšie informácie získate v jednotlivých Regionálnych poradenských a informačných centrách (RPIC/BIC) zapojených do realizácie Mikropôžičko-
vého programu osobne, telefonicky alebo e-mailom, ich zoznam nájdete napríklad na stránke: http://www.finance.sk/bankovnictvo/spotrebne_uvery/podn/nadsme1
(gal)