Tykanie a vykanie nie je jednoduché. Človek sa dostáva neustále do rôznych situácií, v ktorých sa treba rozhodnúť, čo najsprávnejšie. Veľakrát nám však zvykne aj takáto doslova bežná vec narobiť až príliš veľa komplikácií.
Publikácia má pomôcť aj v tejto každodennej problematike. Na úvod sa tu nachádzajú zvyčajné pravidlá týkajúce sa vykania a tykania s dôrazom na spojenie: nadriadení-podriadení, muži-ženy, starší-mladší. Tykanie či vykanie prináša aj klady, ale aj zápory. Jeden človek môže považovať za klad, že tykanie zbližuje ľudí a oni sa potom môžu cítiť vo vzťahu lepšie, dôvernejšie, istejšie, iný človek sa síce ostatných ľudí nestrání, ale vo veľmi blízkych vzťahoch sa môže cítiť napäto, nesvoj, neslobodný.
Autor sa tiež pristavuje pri ľuďoch, ktorí sa v tykaní jednaznačne vyžívajú, ako aj tých, ktorým je tento fenomóm viac-menej cudzí. Takisto sú tu informácie o dôvodoch, kedy nevyhovieť ponuke na tykanie. Všeobecne je asi správne ponuku prijať, avšak odborníci na medziľudské vzťahy pripúšťajú aj druhú alternatívu. Zaoberá sa tiež otázkou, kedy je ten najideálnejší čas navrhnúť niekomu tykanie. Takisto sa zastavuje pri zvykoch, ktoré panujú v jednotlivých typoch podnikov, či tykaní pod vplyvom alkoholu, či v afekte. Dozvedieť sa dá aj čo-to o zneužívaní tykania alebo vykania. Objavujú sa tu aj situácie objavujúce sa v rodine.
Na záver si možno prečítať rady, námety či odporúčania, ako si s problematikou vykania alebo tykania čo najlepšie poradiť.