Horiace pneumatiky a tisíce ľudí včera zablokovali hlavné cesty libanonskej metropoly, prístup na medzinárodné letisko, prístav, diaľnicu naprieč krajinou. Verejná doprava nefungovala. Školy, obchody a úrady zatvorili. Libanončania, ktorí neprotestovali v uliciach, sedeli doma. Nevedno či pre to, že podporujú štrajk, alebo sa báli vyjsť na ulicu.
Zrážky na uliciach
Členovia vlády Fuada Sinioru zostávali zabarikádovaní vo svojom sídle, pred ktorým už niekoľko týždňov stojí stanové mestečko Hizballáhu. O generálnom štrajku hovorili ako o pokuse o prevrat, ktorý má k demokratickej revolúcii ďaleko. Naznačovali, že protesty z úzadia organizuje Sýria a Irán. Obe krajiny sa prostredníctvom tohto snažia ovplyvňovať dianie v krajine. Vláda prikázala armáde a polícii, aby sa nepúšťali do potýčok s demonštrantmi. Hoci ozbrojené zložky sa podľa svetových agentúr snažili vyhýbať konfliktom, pri rôznych zrážkach zomreli traja ľudia a asi 130 ľudí bolo zranených. Zväčša pri bitkách medzi priaznivcami opozície a Siniorovej vlády.
Obavy z konfliktu
Libanonské šiitské hnutie Hizballáh, podporované časťou tamojších kresťanov a odbormi, dramaticky stupňuje tlak na prozápadnú vládu. Generálny štrajk sa mal skončiť pádom vlády, čo sa nepodarilo. Opozícia je napriek tomu spokojná. Tvrdí, že vládu dostatočne varovala.
Hizballáh si chce vynútiť nový kabinet, kde bude mať väčšie zastúpenie. Ak to nepôjde, navrhujú šiiti posilnení údajným víťazstvom nad Izraelom v letnej vojne, predčasné voľby.
Generálny štrajk prišiel v čase, keď má premiér Siniora predstaviť plán ekonomickej obnovy Libanonu. Dnes mal odletieť na darcovskú konferenciu do Paríža. Jeho odlet bol však včera otázny. A neistý je jeho úspech pri presviedčaní prípadných darcov, aby Libanonu pomohli z hospodárskej krízy. Štrajk môže ešte viac poškodiť libanonskú ekonomiku. Jej verejný dlh sa vyšplhal na 41 miliárd dolárov. Konflikt libanonských náboženských skupín môže vyvrcholiť občianskou vojnou. Tá Libanon drancovala v rokoch 1975 až 1990.
Kľúčové udalosti
FFebruár 2005: Pri atentáte zomrel protisýrsky expremiér Rafik Harírí. Začala sa cédrová revolúcia, ktorá ukončila 29–ročnú sýrsku okupáciu.
Júl 2006: Hizballáh rozpútal únosom dvoch vojakov vojnu s Izraelom.
November 2006: Zabilii prominentného kresťanského politika Pierra Džamaila.
December 2006: Hizballáh vystúpil z vlády s tvrdením, že nemal dostatočné zastúpenie.
Hizballáh a časť kresťanských strán spustili kampaň proti vláde a ich priaznivci okupujú časti Bejrútu.
(mik)