BRATISLAVA. Úrad boja proti korupcii preveruje armádny tender na mobilný komunikačný systém MOKYS za 7,5 miliardy korún. Denníku SME to potvrdil riaditeľ úradu Tibor Gašpar.
„Zaujímame sa o verejné obstarávanie vo všetkých oblastiach vrátane ministerstva obrany,“ povedal Gašpar.
John Barter z firmy BAE Systems, ktorá tender vyhrala, nedávno SME povedal, že tender bol riadený „profesionálne, korektným a transparentným spôsobom“.
Súťaž sa uskutočnila v čase, keď bol ministrom obrany Juraj Liška z SDKÚ. Ten dnes tvrdí, že ho nikto neovplyvňoval. „Bol som informovaný o priebehu aj výsledkoch tendra, do výberu členov komisie som však nezasahoval,“ povedal.
Česká stopa
Aktivity firmy BAE Systems už dlhšie preverujú britskí vyšetrovatelia.
„Vyšetrujeme obchody BAE Systems vo viacerých krajinách vrátane Českej republiky,“ povedal pre denník MF Dnes David Jones, hovorca britského Úradu pre vyšetrovanie obzvlášť závažných podvodov.
Britskí vyšetrovatelia firmu podozrievajú, že pri verejných súťažiach podpláca.
V Českej republike sa tak malo stať pri miliardovom tendri na nákup stíhačiek.
Na otázku SME, či sa zaoberajú aj aktivitami firmy BAE Systems na Slovensku, hovorca Jones do uzávierky novín neodpovedal.
Briti preverujú konanie BAE Systems aj pri získavaní štátnych zákaziek v Čile, Tanzánii, Juhoafrickej republike či v Rumunsku. V minulosti sa zaoberali aj jej obchodmi v Saudskej Arábii, kde malo byť na úplatkoch vyplatených až 4,2 miliardy korún. Vyšetrovanie však zastavili.
Slovenskú políciu, prokuratúru ani ministerstvo obrany zatiaľ Briti nekontaktovali. „V prípade zistenia nových skutočností, ktoré nám nie sú nateraz známe, budeme vo veci konať,“ reagoval hovorca rezortu obrany Vladimír Gemela. Polícia sa však podľa riaditeľa úradu boja proti korupcii Gašpara obráti so žiadosťou o spoluprácu na britských aj českých kolegov.
Tender na MOKYS už skôr spochybnila francúzska spoločnosť Thales Communications S.A., ktorá v ňom neuspela. Tvrdí, že ministerstvo zmenilo v poslednom kole súťažné podmienky. Pôvodne vraj bola rozhodujúcim kritériom cena, pričom Thales mal ponúknuť o 1,2 miliardy korún viac ako BAE Systems. Napokon vraj viac zavážila logistická podpora.
Podľa hovorcu ministerstva obrany Gemelu sa však súťažné podmienky v priebehu tendra nemenili.
Začiatkom mesiaca Thales zvažoval, že napadne tender na súde. Ladislav Buranský z firmy S.M.S, ktorá obhajuje záujmy Francúzov na Slovensku, však nechcel povedať, či tak naozaj urobia.
„Po svojej linke na tejto záležitosti pracujeme. No keďže ide o pomerne citlivú vec, dohodli sme sa, že v tejto fáze nebudeme podávať žiadne informácie,“ povedal.
V súvislosti s tendrom na MOKYS prišiel anonymný podnet aj na Vojenskú prokuratúru. Jej šéf Mikuláš Gardecký však nechcel povedať, čoho sa týkal. Podľa Jany Tökölyovej z Generálnej prokuratúry vykonali kontrolu, ktorá zistila viaceré nedostatky. „Nemali však vplyv na priebeh ani výsledok verejnej súťaže.“
Prokuratúra následne odstúpila podnet inšpekcii ministerstvu obrany.
Hovorca rezortu Gemela povedal len toľko, že ministerstvo si plní záväzky, vyplývajúce zo zmluvy, ktorú uzavrelo predchádzajúce vedenie s firmou BAE Systems. „Keďže však ide o finančne a časovo náročný projekt, nevylučujeme, že inšpekcia bude preverovať plnenie záväzkov od dodávateľa,“ upresnil Gemela.