Echinacea purpurová obľubuje polotieň a dostatok vlahy. Prvý rok vyrastie z dobre rozvinutého koreňa len prízemná ružica listov, druhý rok už vytvára viac stoniek, ktoré sú na vrchole zosilnené. Z každej z nich, aj z pazúch listov, vyrastie veľký kvet tmavoružovej farby s priemerom desať až pätnásť centimetrov. Kvitne až do neskorej jesene. Semená sa tvoria na pichľavom kvetnom lôžku hnedočiernej farby, sú čierne. Stonky dosahujú výšku šesťdesiat až stoosemdesiat centimetrov. Na silne rozkonárených osiach vyrastajú drsné vajcovité listy so špicatým koncom a pílkovitým okrajom.
V našich zemepisných šírkach môžeme pestovať všetky druhy echinaceí. Rastliny však neznášajú priame slnko a mráz. Naše zimy im neuškodia, v chladnejších oblastiach ich však treba prikryť čečinou. Najlepšie sa im darí v ľahších humóznych pôdach s dostatkom vlahy a vápnika.
Drobné semienka vysievame vo februári až marci do skleníka, pareniska alebo do debničky, ktorú umiestnime v miestnosti za sklom. Plytko vysiate semená klíčia pomerne dlho. Asi po šiestich týždňoch ich pikírujeme po jednej do malých nádob, koncom júna alebo v júli vysádzame na stanovište v spone aspoň 30 krát 40 centimetrov. Prihnojujeme ich dobre vyzretým humusom.
Vysievanie na záhon
Priamo na záhon vysievame koncom apríla do sponu 25 x 50 centimetrov po 4 až 5 semien, do hĺbky 1 až 1,5 centimetra. Semená vyklíčia do 4 týždňov. Po vzídení sa rastliny jednotia. Pôda pred sejbou alebo pred sadením musí byť dokonale spracovaná a vyhnojená organickými hnojivami.
Liečivé účinky
Drogou sú korene a kvitnúca vňať. Vňať sa zberá v období plného kvitnutia a korene v októbri v druhom alebo v treťom pestovateľskom roku. Treba ich poriadne preprať vo vode, rozrezať a vysušiť v tieni pri teplote do 40 stupňov. Veľmi účinné sú prípravky z čerstvej rastliny. Všetky časti echinacey obsahujú flavonoidy, silice, deriváty polyacetylénu, alkylamidy, glycínové a pyrolizidové alkaloidy, deriváty kyseliny kávovej, živice, inulín, betain, asi 7 percent glukózy, 4 percentá fruktózy a polysacharid interferón, ktorý sa využíva pri liečbe nádorových ochorení.
Výťažky z echinacey využíva medicína pri prevencii a liečbe vírusových, infekčných a zápalových ochorení, pri chrípke a prechladnutí. Prípravky môžeme užívať aj pri zápalových ochoreniach pohybového ústrojenstva, močových ciest, ženských orgánov, prostaty a horných dýchacích ciest. Urýchľuje hojenie rán, omrzlín a popálenín. Anna Pavlišinová