Ani ryba, ani rak. Tak by sa dala zhodnotiť Ahtisaariho predstava o statuse problematickej juhosrbskej provincie pod správou OSN.
Šéf vyjednávačov OSN pre Kosovo Martti Ahtisaari (na snímke Reuters) plán včera predstavil piatim štátom tzv. kontaktnej skupiny. Podrobnosti zatiaľ zostávajú za zavretými dverami. Kompletná správa by sa mala objaviť na internete na budúci týždeň v piatok, keď Ahtisaari predloží plán v Belehrade aj Prištine. Agentúry už prinášajú čiastkové detaily zo správy.
Podľa neoficiálnych informácii sa v správe nespomína slovo nezávislosť, Kosovo však bude mať niekoľko typických znakov suverénneho štátu. Napríklad členstvo v Organizácii spojených národov.
Druhá Bosna?
Kosovské inštitúcie majú zostať pod medzinárodným dohľadom najmä Európskej únie, ako je to v Bosne. V provincii zatiaľ zostanú medzinárodné jednotky dohliadajúce na zmier, Kosovo však bude mať právo vybudovať si armádu. V Prištine zasadne vysokopostavený predstaviteľ medzinárodného spoločenstva so silnou právomocou, napríklad vetovať zákon.
Ochrana Srbov
Stotisícová srbská menšina v Kosove má mať významné právomoci a jej ochrana podľa agentúry AP patrí medzi kľúčové body Ahtisaariho návrhu. Belehrad však stratí suverenitu nad provinciou.
Podľa predstaviteľa umiernených Srbov v Kosove Olivera Ivanoviča by mali mať Srbi zvláštne zhromaždenie združujúce obce so srbskou väčšinou. Tie budú mať mimoriadne vzťahy s Belehradom. Návrh počíta aj s etnickým rozdelením Kosovskej Mitrovice na albánsky juh a srbský sever.
Ahtisaari predstavil svoj plán po neúspešných rozhovoroch vo Viedni medzi belehradskou aj prištinskou delegáciou, ktoré začali vlani a nepriniesli pokrok. Definitívne rozhodne Bezpečnostná rada OSN, ktorá sa nemusí striktne pridržiavať Ahtisaariho návrhu. Proti suverenite Kosova sa môže postaviť Rusko s právom veta.
Rusi: Rozhodnime neskôr
O Kosove sa malo rozhodnúť už koncom minulého roka, nakoniec si však medzinárodné spoločenstvo počkalo na predčasné parlamentné voľby v Srbsku.
Ruská diplomacia by rovnako ako Belehrad rozhodnutie chcela ešte oddialiť a počkať si na novú zostavu srbskej vlády.
To sa západným diplomatom nepozdáva. Komplikované vyjednávanie môže trvať celé mesiace a Západ už nechce naťahovať nedočkavú dvojmiliónovú väčšinu kosovských Albáncov.
Mirek Tóda
Čo s Kosovom?
Minuloročné rozhovory vo Viedni sa skončili fiaskom. Delegácie z Belehradu a Prištiny sa nedokázali na ničom dohodnúť.
Rozhodne preto Bezpečnostná rada OSN v najbližších mesiacoch.
Kosovo získa pravdepodobne obmedzenú suverenitu.