BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová (na snímke Reuters), ktorej krajina predsedá Európskej únii, chce medzi 21. májom a 1. júnom usporiadať v Berlíne intenzívne bilaterálne rozhovory s predstaviteľmi ostatných členských krajín o európskej ústave.
Merkelová už 2. januára zaslala vládam členských krajín listy, v ktorých ich vyzýva, aby sformulovali vlastné kľúčové postoje.
Prvým výsledkom má byť 25. marca „európska“ deklarácia, ktorú vyhlásia šéfovia štátov na neformálnom summite v Berlíne. Mala by vyjadrovať všeobecné hodnoty a zmysel únie. Až potom chce Nemecko viesť konkrétnu debatu o oživení ústavy, ktorá by obsahovala reformu inštitúcií únie.
Termín 21. máj nie je náhodný. Bude to len štyri dni po voľbách nového francúzskeho prezidenta. Francúzsko ako jedna z kľúčových krajín únie bude mať na osud ústavy rozhodujúci vplyv. Pôvodnú verziu dokumentu odmietli Francúzi v referende v roku 2005. O niekoľko dní ich nasledovali aj Holanďania.
Skeptický postoj k euroústave majú aj vlády vo Veľkej Británii, v Česku a Poľsku. Medzi hlavné dôvody jej odmietania patrí nesúhlas s ďalším rozširovaním únie, obavy vyvoláva najmä úmysel prijať Turecko.
Po rozhovoroch s predstaviteľmi členských štátov chce Merkelová prísť s novým nemeckým návrhom euroústavy. Predstaviť ho plánuje na summite Európskej únie v Bruseli koncom júna.