TEL AVIV. V uliciach pásma Gazy sa cez víkend opäť ozývala streľba a pri viacerých únosoch sa „stratilo“ viac ako 50 ľudí, rovnaký počet obyvateľov Gazy ošetrili v nemocniciach. Školy a úrady v pásme zostávali zatvorené, militantné skupiny Fatahu a Hamasu blokovali ulice kontrolnými stanovišťami.
Politické rokovania
Posilnili aj ochranu svojich strategických objektov, domov popredných lídrov a začali strážiť aj nemocnice. Pre prípad, aby členovia konkurenčného hnutia neprišli „doraziť“ ich zranených bojovníkov.
Politické rokovania o zostavení palestínskej vlády národnej jednoty či o prímerí sa opäť zastavili. Podvečer sa situácia upokojila, keď znepriatelené strany prijali ponuku saudskoarabského kráľa, aby v najposvätnejšej Mekke rokovali o uzmierení.
Podľa prieskumov verejnej mienky si viac ako 50 percent Palestínčanov myslí, že v Gaze je už občianska vojna. Až 88 percent obyvateľov Palestínčanmi spravovaného západného brehu a Gazy sa necíti bezpečne. Tentoraz nie pre izraelské záťahy, ale spory medzi ozbrojenými zložkami vládneho Hamasu a opozičného Fatahu. Najnovšie kolo bojov sa začalo vo štvrtok v noci, keď pri bombovom atentáte zahynul jeden z militantov Hamasu.
Palestínski novinári pracujúci pre izraelské médiá informovali, že vo vnútropalestínskom boji prvýkrát „víťazilo“ hnutie Fatah. Malo menej strát ako zvyčajne, jeho bojovníci boli lepšie zorganizovaní a pripravení na taktiku Hamasu.
Abbás má prevahu
Fatah dostal v minulých týždňoch zásielku zbraní z Izraela a jemu verné palestínske bezpečnostné sily výcvik od Američanov. Šéfa palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása (na snímke Reuters) považujú USA a Izrael, na rozdiel od vládneho Hamasu, za partnera pre dialóg o usporiadaní izraelsko-palestínskych vzťahov. Abbás dostáva finančnú pomoc odopieranú vláde Hamasu. Abbása Hamas označuje za americkú bábku.
Vlnu násilia analytici spájajú s neúspechom rokovaní Abbása s exilovým lídrom Hamasu Chálidom Mišálom. Tohto muža, ktorému zázemie dáva Sýria, považujú za skutočného lídra hnutia. To, že sa s Abbásom nedohodol na vytvorení vlády, bolo údajne signálom pre jeho priaznivcov v Gaze, že vojna sa neskončila.
Palestínsky boj
Sekulárny Fatah dominoval politickému životu 40 rokov. Vlani ho vo voľbách porazilo islamistické hnutie Hamas.
Vládu Hamas neuznáva ani Izrael, ani Západ pre jeho odmietavý postoj k existencii Izraela. Fatah je pre svet prijateľnejší partner.
Spory medzi oboma hnutiami rovnako ako snahy vytvoriť spoločnú vládu trvajú prakticky rok.
Naposledy sa vyhrotili pre rozhodnutie Mahmúda Abbása vypísať predčasné voľby.
(mik)