BRATISLAVA. Rezort zdravotníctva nikdy neprisľúbil zdravotníkom 30-percentné zvýšenie platov, povedal to včera minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Ministerstvo chce zvyšovať platy od júla o 9 percent. Valentovič však vidí priestor na ich ďalšie zvyšovanie v ziskoch zdravotných poisťovní, v liekoch a v reštrukturalizácii zdravotníckych zariadení. Podľa neho by sa miliarda zo zisku zdravotných poisťovní mohla použiť na zvýšenie platov lekárom a zdravotným sestrám.
Odbory: chceme len to, čo sľúbil premiér
„Snažíme sa byť realisti. Náš konečný cieľ je, aby v rokoch 2009 – 2010 bol plat lekára 3-násobok priemerného platu a sestričiek 1,5 násobok,“ povedal prezident Slovenského odborového zväzu zdravotníctva Andrej Kučinský. Minister Valentovič včera povedal, že rezort túto požiadavku do roku 2010 „bez zvyšku naplní“.
Podľa Kučinského odborári požadujú len to, čo im sľúbil premiér Fico pred rokom, keď ich odrádzal od štrajku a sľuby ministra zdravotníctva na jeseň. Fico vtedy vyzval zdravotníkov, aby neštrajkovali, ale zároveň im povedal, že ak bude Smer vo vláde, dá do zdravotníctva viac peňazí.
Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Mariána Kollára by sa mali zvýšiť platy všetkým zdravotníkom od januára o 30 percent. Priestor v zdrojoch vidí v zdravotných poisťovniach. „Zdroje v zdravotných poisťovniach sa výrazne zvýšili,“ povedal Kollár. Podľa neho Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zvýšili platby zhruba o 20 percent, vidí však priestor ešte na ďalšie zvýšenie.
Nemocnice: požiadavky odborov sú nereálne
Asociácia nemocníc Slovenska varuje, že výraznejšie zvyšovanie platov je nereálne. „Došlo by len k ďalšiemu zadlžovaniu systému. Stav je taký, že sa predlžujú faktúry po lehote splatnosti a v minulom roku už boli vykonané aj exekúcie,“ povedal prezident Asociácie nemocníc Marián Petko. Asociácia vidí priestor na zvyšovanie miezd do 10 percent.
Asociácie fakultných nemocníc požaduje od poisťovní 20–percentné zvýšenie cien za výkony, povedal riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Viktor Žák. „Zatiaľ nie je peniazmi kryté zvyšovanie miezd v minulom roku. Všetky veľké nemocnice na Slovensku preto zvýšili svoju zadlženosť,“ povedal Žák. Pri okamžitom 30percentnom zvýšení miezd by mohli byť podľa Žáka ohrození pacienti. Nemocnice by sa stali insolventné smerom k dodávateľom liekov, zdravotníckych pomôcok a ostatných komodít.
Zvýšenie miezd o 30 percent nepovažuje za reálne ani Peter Pažitný z Health Policy Institute. Mzdy v zdravotníctve by sa podľa neho mohli v tomto roku zvýšiť o 7 až 10 percent, reálny rast by tak mohol dosiahnuť 4 až 7 percent.
„Dnes vidíme len jednu cestu zvyšovania miezd nad úroveň 7 až 10 percent a to je razantnejšie zníženie počtu poskytovateľov,“ povedal.
Podľa Eduarda Kováča z Asociácie zdravotných poisťovní by sa platby poisťovní zdravotníckym zariadeniam mohli zvýšiť o 8 percent. Poisťovne však podľa neho nezvýšia platby všetkým nemocniciam rovnako.
Všeobecná zdravotná poisťovňa neuviedla, o koľko zvýši peniaze pre poskytovateľov. „O cenových podmienkach rokujeme so zástupcami stavovských organizácií,“ povedala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.
Dodatočné zdroje od poisťovní by podľa Pažitného mali nemocnice použiť na modernizáciu aktív a nie na zvyšovanie platov.
Nemocnice sú normálni dlžníci
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič zaviazal riaditeľov štátnych zdravotníckych zariadení, aby akékoľvek zvýšenie platieb zo strany zdravotníckych zariadení premietli v prvom rade do mzdového ohodnotenia sestier a lekárov.
Plnenie tejto úlohy si chce minister vo všetkých zariadeniach osobne preveriť.
„Zvyšovanie mzdového ohodnotenia lekárov a sestier patrí medzi priority rezortu,“ povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková.
Podľa advokáta Tomáša Kamenca si musí byť každý dlžník vedomý svojich záväzkov. Platí to aj pre nemocnice, ktoré sú rovnakí dlžníci ako ktokoľvek iný.