Kubánska televízia v utorok odvysielala zábery, na ktorých sa Fidel Castro stretol s venezuelským prezidentom Hugom Chávezom. Kubánci ho mali možnosť vidieť prvýkrát za posledné tri mesiace. Naposledy televízia chorého Castra ukázala koncom októbra. Tentoraz neležal v posteli, ale chodil a popíjal pomarančový džús.
Cézar!
Castro pôsobil krehko, ale o niečo silnejšie, ako naposledy. Šesťminútový záznam ukazuje Cháveza, ako vchádza do nemocničnej izby, salutuje a pacienta oslovuje „Cézar!“. Castrova odpoveď „vpred“ znie o poznanie slabšie, hovorí potichu a neskôr často lapá po dychu.
„Comandante“ s Chávezom v pondelok diskutoval údajne asi dve hodiny. Okrem socializmu preberali klimatické zmeny a energetiku. Podľa amerického denníka Miami Herald je sporné, či sa Castrov stav naozaj zlepšil. Na záberoch ho vidieť asi len tri minúty a zvyšok sa sústreďuje na Cháveza.
Castrov najväčší spojenec chodí na Kubu ako domov. Ani jeho posledná návšteva nebola ohlásená.
Zverejnenie záberov pravdepodobne plánované nebolo. Predpokladá sa, že televízia sa rozhodla odvysielať nahrávku z nemocnice na poslednú chvíľu, keďže Castro vyzerá na záberoch celkom životaschopne. Starého pána a kráľa juhoamerického socializmu vysielala zo záznamu. Chávez o zdravotnom stave svojho „učiteľa“ informuje najčastejšie. V posledných týždňoch vyvracal špekulácie, že má rakovinu, alebo že zomrel, zároveň ich však aj posilnil, keď 19. januára vyhlásil, že „Fidel bojuje o život“.
Castro nevystúpil na verejnom zhromaždení od júla, keď podstúpil operáciu črevného traktu. V posledný júlový deň poveril brata Raúla Castra, aby prevzal moc. V auguste odložili oslavy Fidelových 80. narodenín na december, ale ani na tých sa Castro nezúčastnil. Poslal len list, ktorý prečítal herec pred päťtisícovým publikom.
Veľkolepé oslavy v Miami
V Miami, kde žijú tisícky kubánskych exilantov, vzniká podľa denníka Miami Herald komisia, ktorá sa s pomocou mestského zastupiteľstva chystá na oslavy Castrovej smrti. Nevedia kedy to bude, ale údajne chcú byť pripravení. Mesto chce exilantom prepožičať štadión Orange Bowl v štvrti Little Havana, na ktorom si 35-tisíc kubánskych utečencov v roku 1961 vypočulo sľub prezidenta Johna F. Kennedyho o oslobodení Kuby. Člen mestského zastupiteľstva Tomás Regalado plánuje veľkolepý program vrátane koncertov a špeciálne vyrobených tričiek na túto príležitosť.
Americkí Kubánci však kritizujú, že im mesto chce diktovať, kde a ako majú oslavovať.
Nechceme tancovať na jeho hrobe, ale osláviť pád komunizmu. Bude to ako keď padol Berlínsky múr.
Tomás Regalado, Miami
Autor: Jana Hoffstädterová - Hoschek