Najnovší audit v Iraku ukázal, že úrady zaúčtovali milióny za tábor pre policajných trénerov s plaveckým bazénom postaveným podľa olympijských kritérií. Audit toho, ako sa v Iraku využívajú peniaze, sa robí pravidelne. Tento ukázal niekoľko veľmi sporných položiek.
Výsledky auditu
Iracká vojna a obnova krajiny zatiaľ stála amerických daňových poplatníkov 300 miliárd dolárov, tvrdí agentúra AP.
Správa uvádza, že ministerstvo zahraničných vecí zaplatilo firme DynCorp International 43,8 milióna dolárov za výstavbu policajného tábora v Bagdade, ktorý stále nie je dobudovaný. Asi 4,2 milióna z toho išlo na luxusné prívesy, čo je podľa amerických noriem neprípustné, ďalšie peniaze na veľký plavecký bazén. Ďalších takmer štyridsať miliónov minulo iracké ministerstvo vnútra na zbrane, ktorých používanie nebolo odsúhlasené.
Všetky tieto informácie posilňujú frustráciu demokratmi kontrolovaného Kongresu aj americkej verejnosti a popularita prezidenta Georgea Busha dosahuje rekordne nízke čísla.
Žoldnierska armáda
Audit prichádza v čase, keď prezident George Bush žiada Kongres o schválenie 1,2 miliardy dolárov na plán stabilizácie Iraku. Súčasťou je aj posilnenie armády v teréne o 21 500 vojakov.
Stále viac sa v médiách v súvislosti s Irakom hovorí a píše aj o tom, čo tlač nazýva „najväčšou žoldnierskou armádou“. Keď nedávno v Iraku spadol vrtuľník, obeťami neboli americkí vojaci, ale žoldnieri spoločnosti Blackwater USA zo Severnej Karolíny.
Tých si vláda najíma napríklad na ochranu diplomatov. Spoločnosť sa objavila v titulkoch novín už v roku 2004, keď štyroch ich ozbrojených ochrankárov uniesli a upálili vo Fallúdži.
Asi 48-tisíc zo 100-tisíc tzv. podnikateľov v Iraku sú práve žoldnieri. Mnoho z nich zarába aj tisíc dolárov denne, čo je oveľa viac, než dostávajú vojaci. Ako pripomenul komentár vo Washington Post, obete na strane týchto vojakov sa nezaratávajú do oficiálnej štatistiky.
Autor: Michigan