Prišli na svet predčasne

Najmenšie košieľky v detskej výbavičke nás vždy zaskočia svojimi miniatúrnymi rozmermi, pripomínajú šaty pre bábiku. Nemôžeme uveriť, že dieťa, ktoré má prísť na svet, bude naozaj také malé. Donosené dieťa, narodené okolo 38. týždňa, váži asi 3300 - ...

V nemocnici na Antolskej v Bratislave je o predčasne narodené deti dobre postarané. Mamičky môžu byť s bábätkom v neustálom kontakte, vďaka čomu často úspešne dojčia a deti sa rýchlejšie zotavujú.V nemocnici na Antolskej v Bratislave je o predčasne narodené deti dobre postarané. Mamičky môžu byť s bábätkom v neustálom kontakte, vďaka čomu často úspešne dojčia a deti sa rýchlejšie zotavujú. (Zdroj: SME - Mirka Cibulková)

Najmenšie košieľky v detskej výbavičke nás vždy zaskočia svojimi miniatúrnymi rozmermi, pripomínajú šaty pre bábiku. Nemôžeme uveriť, že dieťa, ktoré má prísť na svet, bude naozaj také malé. Donosené dieťa, narodené okolo 38. týždňa, váži asi 3300 - 3500 gramov. Aké veľké, alebo presnejšie, aké malé, sú potom deti, ktoré prídu na svet oveľa skôr, ako to príroda "predpisuje"?

Bezbrannosť maličkého tvora napojeného na prístroje dojme a vystraší každú matku. V lekárskej terminológii sa novorodenci vážiaci menej než 1000 gramov označujú ako deti s extrémne nízkou hmotnosťou. Čo to pre matku znamená? Že namiesto maznania sa a osvojovania si techniky dojčenia strávi najbližšie dni a týždne postávaním pri inkubátore. V strachu o to najcennejšie, čo má.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh s happyendom

Zuzka Adamkovičová z Prešova má už sedem rokov. Narodila sa v 35. týždni a vážila 1550 gramov. Keď ju jej mama uvidela prvýkrát, mala zvláštny pocit. "Bola napojená na prístroje, odvšadiaľ viedli hadičky. Sterilné prostredie jednotky intenzívnej starostlivosti pôsobilo veľmi nepríjemne. Bola som vyľakaná," spomína Martina Adamkovičová. Na druhý deň už dcérka dýchala sama, no musela zostať v inkubátore. Ešte tri týždne. Dovtedy sa na ňu chodila Martina len pozerať, hladkala ju, prihovárala sa jej. Bála sa o dieťa, ale ako prvorodička si mnohé veci neuvedomovala. Dnes vraví, že je to dobre. Zuzanka už chodí do školy a je v poriadku.

Nie každý podobný príbeh sa však končí happyendom.

Mnohé umierajú

SkryťVypnúť reklamu

Najmä prvý týždeň je pre predčasne narodené deti veľmi kritický. A hoci technika dnes umožňuje doslova zázraky, Slovensko má stále pomerne vysokú novorodeneckú úmrtnosť, teda vysoký počet úmrtí do 28. dňa života.

"U nás sú to štyri promile. Skoro tri štvrtiny dojčenskej úmrtnosti do jedného roka zapríčiňujú predčasné pôrody," hovorí doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke. "Vždy sme smutní, keď sa porovnávame s českými kolegami, oni majú úmrtnosť iba dvojpromilovú. Je to aj tým, že v Čechách sa rizikové gravidity oveľa viac sústreďujú do špeciálnych perinatologických centier, ktoré sú dobre vybavené prístrojovo aj personálne." Je dôležité, aby budúce matky, ktorým hrozí predčasný pôrod, rodili v perinatologických centrách. Je totiž lepšie prevážať dieťa k špecialistom ešte v maternici, ako až po pôrode, keď hrozia zdravotné komplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

"Prevoz býva náročný. Väčšina najmenších detí potrebuje predovšetkým teplo, ale aj riadené dýchanie, stabilizáciu krvného tlaku. Od tohto všetkého potom závisí ďalšia prognóza. Už len podchladenie môže znamenať veľké riziko ohrozenia života."

Čo je životaschopný plod?

Počet predčasných pôrodov na celom svete stúpa a aj z etického hľadiska sa diskutuje o tom, čo je vlastne životaschopný plod, kedy už je schopný prežiť mimo maternice. Toto obdobie sa posúva do veľmi nízkych týždňov tehotenstva. "Dnes sa vďaka technike zachraňujú aj deti, ktoré lekári v minulosti vôbec neboli schopní zachrániť," hovorí docentka Chovancová.

Nezáleží len na hmotnosti

Lekári hodnotia predčasne narodené deti podľa pôrodnej hmotnosti a podľa toho, v ktorom týždni tehotenstva sa narodili. Každý novorodenec pod 1500 gramov je rizikový. No aj deti s extrémne nízkou pôrodnou váhou, teda pod 1000 gramov, majú šancu prežiť. Môže sa však narodiť 1500-gramové dieťa, ktoré nemá dostatočne zrelé orgány.

SkryťVypnúť reklamu

"Každé dieťa, ktoré sa narodí do 37. týždňa, sa označuje za predčasne narodené dieťa," hovorí docentka Chovancová.

Tie, ktoré sa narodia pred 30. týždňom a tie, čo vážia menej ako 1000 gramov, sú veľmi rizikové, nezrelé. Najkrehkejšou skupinou z hľadiska komplikácií aj špecifík starostlivosti sú deti, ktoré sa narodia s hmotnosťou okolo 600 - 800 gramov, alebo dokonca s hmotnosťou 500 gramov. "Nie vždy je však pre nás dôležitá len hmotnosť. Tá nemusí hovoriť nič o zrelosti ani o komplikáciách, ktoré dieťa môže mať. Mnohokrát rodičia nechápu, že ich dvojkilové alebo aj trojkilové dieťa má zdravotné problémy, pre ktoré musí byť na jednotke intenzívnej starostlivosti na dlhý čas."

Rozhodujú prvé minúty

SkryťVypnúť reklamu

Perinatologické centrum máme v každom väčšom regióne, teda v Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove a v Bratislave okrem nemocnice na Antolskej v Petržalke aj na Kramároch.

"Tieto centrá síce spĺňajú štatút vysoko špecializovaného pracoviska, ale v ich vybavení sú rezervy, pretože starostlivosť o ženu a dieťa sa zatiaľ nedostala do vládneho programu," hovorí prednostka petržalskej kliniky. Pritom práve na spoluprácu pôrodníka a neonatológa v perinatologických centrách sa kladie dôraz na celom svete - v tom spočíva základná filozofia zachraňovania nedonosených detí.

Predčasný pôrod sa dnes dá často predvídať.

"Včera k nám poslali matku, ktorej odtiekla plodová voda v 27. týždni tehotnosti. Je to riziko pre plod a musíme to riešiť v spolupráci s pôrodníkmi, aby sme dieťa pripravili na mimomaternicový život. Je dobré, keď pri pôrode takéhoto bábätka sú skúsení pôrodníci, lebo v prvých minútach života sa môže narobiť toľko zla, že prognóza sa už nedá zlepšiť. Vzorom by nám mohla byť Česká republika, kde takmer 97 percent predčasných pôrodov prebieha v perinatologických centrách."

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s mamou

Výhodou nemocnice na Antolskej je, že predčasne narodené deti tu môžu byť v kontakte s matkou. Keď žena porodí, zostane v nemocnici a "intenzívka" je na tom istom poschodí, môže teda prísť kedykoľvek svoje dieťa pozrieť. Alebo rodičia chodia navštevovať bábätko z domu. Po mesiacoch pobytu v inkubátore môžu prijať matku aj s dieťaťom na oddelenie a zaučiť ju do starostlivosti o dieťa počas 24 hodín. "Matky predčasne narodených detí sa niekedy veľmi boja, pretože dlhý čas vidia, ako dieťa bojuje o život."

Skráteniu hospitalizácie napomáha aj systém starostlivosti nazvaný kenguru care. "Dieťatko vyberieme z inkubátora a priložíme ho na holú kožu matky. Voláme to klokankovanie. Bábätko počuje tlkot srdca, takže sa upokojí a koža matky je najlepší termostat. Klokankovať chodievajú dokonca aj oteckovia," hovorí prednostka. Bábätká potom lepšie prospievajú, sú pokojnejšie a ľahšie sa prisajú k prsníku. Dojčiť nedonosené dieťa totiž nie je vylúčené. Práve naopak, materské mlieko mu pomôže zotaviť sa.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď dcérku vybrali z inkubátora, dojčila som ju dva roky," spomína Martina Adamkovičová. "Lekárka mi povedala, že pre dcéru je mlieko viac ako strava, je to liek. Preto môj pobyt v pôrodnici bol hlavne bojom o mlieko."

Aj docentka Chovancová mamičkám radí, aby si mlieko odstriekavali a podporili tak jeho tvorbu. Dieťa dostane odstriekané mlieko vlastnej matky väčšinou sondou, lebo pitie cez cumeľ je pre drobné deti namáhavé, nie sú schopné aktívne piť.

"Mlieko vlastnej matky je najideálnejšie. Predčasne narodené deti potrebujú vyšší obsah bielkovín a práve mlieko matiek, ktoré predčasne porodili, spĺňa túto požiadavku. Ak predčasný pôrod spôsobila infekcia, v materskom mlieku sa nachádzajú protilátky práve proti mikróbu, ktorý predčasný pôrod spôsobil. Keď je dieťa schopné piť, vyložíme ho na chvíľu z inkubátora a matka ho môže dojčiť."

SkryťVypnúť reklamu

Veľa lásky a trpezlivosti

Na čo sa majú mamičky predčasne narodených detí pripraviť? Podľa docentky Chovancovej musia byť predovšetkým veľmi trpezlivé a pozitívne naladené.

"Prvý rok sme nevedeli, s čím môžeme rátať. Chodili sme na kontroly, cvičili sme Vojtovu metódu, ale musím si zaklopať: dcérka je dnes zdravá, inteligentná a veľmi šikovná," hovorí Martina Adamkovičová. Všetkým mamičkám predčasne narodených detí odkazuje, aby dojčili. "Dcérka bola po troch týždňoch v inkubátore citovo nezrelá, ustráchaná a pri dojčení nabrala pocit istoty. Dajte svojmu dieťatku hlavne veľa lásky."

Práve o toto sa každá mama v petržalskej nemocnici usiluje a personál jej vychádza v ústrety. "Vyberte si radšej dieťa z perinky," radí dojčiacej mamičke staničná sestra Ľubica Kaiserová, ktorá má aj ako matka skúsenosť s nedonoseným dieťatkom. Možno preto má pre mamičky na tomto oddelení viac pochopenia, sotva dvojkilových tvorčekov opatruje ako vlastných. Hoci sú v postieľkach takmer prehliadnuteľní a spod prikrývky im často vytŕča len drobná hlavička, v spánku sa tvária spokojne. Nečudo, okolo je teplo a útulne. "Mali sme tu mamičky, ktoré vedeli pekne maľovať. Tak som im kúpila farby a trochu to tu skrášlili," komentuje obrázky na stenách staničná sestra.

SkryťVypnúť reklamu

"Už pôjdete čoskoro domov a ešte stále ste pred termínom," povzbudí mamičku, ktorej bábätko je už skoro dva mesiace na svete, hoci stanovený termín pôrodu ešte nenastal.

Viac ako pred rokom sa tu so svojimi dvojičkami trápili aj manželia Lakyovci. Marko a Miška sa na svet prihlásili v trojmesačnom predstihu a vážili iba okolo 900 gramov. Dnes stoja na vlastných nohách, mama s otcom ich spokojne vodia za ruku.

"Keď sa narodili, museli sme ich občas aj oživovať, lebo prestávali dýchať," spomína Róbert Laky na chvíle, keď Marko po vybratí z inkubátora celý ofialovel. "Toto je najvzornejší a najpozitívnejšie naladený otecko," chváli ho docentka Chovancová. Hoci dvojičky podľa nej doslova utiekli hrobárovi z lopaty, otecko veril, že budú v poriadku. A naozaj sú.

SkryťVypnúť reklamu

Čo môže hroziť deťom z inkubátora

Bezprostredné následky predčasného pôrodu sa prejavia okolo šiesteho mesiaca života.

Dieťa môže mať problémy s pľúcami, môže mať poškodený sluch alebo mozog.

Väčšina nedonosených detí trpí anémiou.

Problémy s motorikou vyjdú najavo niekedy až v druhom roku života.

Všetky deti, ktoré sa narodia skôr, majú oneskorený vývin. Treba im dopĺňať vápnik a fosfor, pretože majú problémy s kosťami, začínajú totiž veľmi rýchlo rásť.

Mnohé predčasne narodené deti sú neskôr hyperaktívne. Ak sa nevedú správne, môžu byť následkom nesprávnych výchovných postupov neurotické.

Deti z inkubátora sú viac náchylné na infekcie dýchacích ciest a sú drobnejšie.

Potrebná je spolupráca s pneumológmi, s detskými endokrinológmi, s očnými lekármi, logopédmi či rehabilitačnými pracovníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

Predčasných pôrodov pribúda

Prečo?

Zvyšuje sa vek žien, keď sa rozhodnú mať dieťa.

Dnes je medicína na takej úrovni, že aj ženy, ktoré kedysi nemohli mať deti, dokážu otehotnieť. Často však u nich dochádza k viacpočetnej tehotnosti, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu.

Rodia aj ženy, ktoré kedysi v dôsledku chronického ochorenia neboli schopné vôbec otehotnieť a donosiť dieťa. V takýchto prípadoch práve zdravotné komplikácie matky môžu byť príčinou predčasného ukončenia tehotenstva.

Až 60 -70 percent predčasných pôrodov spôsobuje infekcia, preto treba klásť dôraz najmä na dobrú prenatálnu starostlivosť.

Na Slovensku sa predčasne narodí asi 6 až 7 percent detí, vo svete je to 5 až 12 percent.

Dvojičky Miška a Marko Lakyovci (15 mesiacov) doslova utiekli hrobárovi z lopaty. Pri narodení vážili okolo 900 gramov a chvíľami prestávali dýchať. Dnes je na ne docentka Chovancová pyšná.


"Žiaľ, starostlivosť o matku a dieťa sa nedostala do vládneho programu," hovorí docentka Chovancová. Aj preto nie sú perinatologické centrá dostatočne vybavené.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 512
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 969
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 001
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 219
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 237
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 178
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 995
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 352
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu