Za otepľovanie môže človek

Experti oznámili, že hlavným faktorom globálnej zmeny klímy je človek.

Dopravná zápcha v Tajpeji. Doprava je jedným z najväčších zdrojov znečistenia.Dopravná zápcha v Tajpeji. Doprava je jedným z najväčších zdrojov znečistenia. (Zdroj: TASR)
Čo hovorí správa
• do konca storočia sa môže teplota zvýšiť až o 6,4 stupňa Celzia
• hladina morí stúpnuť o 58 cm
• za 20. storočie sa zvýšila hladina morí asi o 17 cm
PARÍŽ. BRATISLAVA. Klimatológovia ohlásili definitívny koniec veku našej klimatickej nevinnosti. Dopracovali sa až k 90-percentnej istote, že človek po prvý raz v histórii Zeme spôsobuje globálne otepľovanie. To ešte viac skomplikuje mnohým ľuďom ich život a ďalej ohrozí mnohé živočíšne druhy.

Správu, ktorú zverejnili včera v Paríži, zostavili odborníci z Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu dlhodobo študujúci vývoj klímy. Pre vlády je nezáväzná, Európska komisia však už krajiny únie vyzvala, aby na varovanie zareagovali konkrétnymi činmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Len námatkovo zo správ včerajších agentúr - indonézsku Jakartu trápia už niekoľko dní obrovské záplavy priamo v meste. Nad americkou Floridou sa prehnalo tornádo. Európou sa preháňali orkány. Podľa klimatológov bude extrémnych prejavov počasia čoraz viac.

Katastrofické nie sú ani tak pohromy, ktoré sa už prehnali, ale tie, ktoré nás ešte len čakajú. Topenie ľadovcov zvýši hladinu morí, čo uberie mnohým ľuďom z pôdy. Zvýši sa pravdepodobnosť tropických cyklónov, a v niekto­rých častiach sveta bude ešte viac sucho, inde prídu ešte horšie povodne.

Tón dokumentu je v porovnaní s poslednou správou z roku 2001 varovnejší. Podľa klimatológov je totiž výrazne zrejmejšia zodpovednosť človeka za globálne otepľovanie.

Čo sa píše v správe

SkryťVypnúť reklamu

Po šesťročnej práci vedci dospeli k záveru, že priemerná teplota na Zemi sa môže do konca tohto storočia zvýšiť najpravdepodobnejšie od 1,8 až do 4 stupňov Celzia (krajný scenár hovorí o zvýšení až o 6,4 stupňa). Na štúdii sa podieľalo 3750 klimatických odborníkov, združených v Medzivládnom paneli pre zmeny klímy (IPCC).

Otepľovanie klimatického systému je podľa správy nepochybné. Svedčí o tom vývoj priemerných teplôt ovzdušia i oceánov, pokračujúce topenie ľadovcov, najmä na póloch, aj rastúca priemerná úroveň hladiny oceánov. Autori dokumentu pripomínajú, že jedenásť z posledných dvanástich rokov figuruje na rebríčku najteplejších od roku 1850, keď sa o tom začali viesť záznamy.

Od obdobia 1850 - 1899 do 2001 - 2005 teploty vzrástli v priemere o 0,76 stupňa Celzia. V priebehu 20. storočia stúpla podľa odhadu IPCC hladina morí asi o 17 cm. Tento rast by mal pokračovať v 21. storočí o ďalších 18 až 59 centimetrov.

SkryťVypnúť reklamu

Do konca storočia sa predpokladá oslabenie termického prúdenia vôd v severnom Atlantiku asi o štvrtinu. Ide o Golfský prúd, vďaka ktorému je v Európe teplejšie než v rovnakých zemepisných šírkach v Amerike. V dôsledku týchto zmien sa pravdepodobne budú častejšie vyskytovať extrémne prejavy počasia. V stredných a vyšších polohách bude približne o 20 percent viac snehu a dažďov, v tropických bude suchšie. V 21. storočí sa pravdepodobne zvýši aj aktivita tropických cyklónov.

Podľa vedcov z IPCC je „veľmi pravdepodobné“, že zvýšenie priemerných teplôt v druhej polovici minulého storočia spôsobili ľudia najmä tým, že zvyšujú koncentráciu skleníkových plynov.

Silné upozornenie

Kým rast koncentrácií oxidu uhličitého má na svedomí predovšetkým používanie fosíl­nych palív a v menšej miere i zmeny v obrábaní pôdy, za viac metánu a kysličníka dusničnatého v atmosfére môže poľnohospodárstvo.

SkryťVypnúť reklamu

V terminológii IPCC „veľmi pravdepodobne“ znamená, že vec možno považovať za dokázanú minimálne z 90 percent. Ani táto správa nešpecifikuje presný podiel človeka na zmenách klímy. Upozorňuje, že aj keď sa znížia emisie skleníko­vých plynov, bude otepľovanie ovzdušia i rast hladiny oceánov pokračovať stovky rokov.

Odborníci zo 113 krajín posudzovali vedecké poznatky za uplynulé tri roky a sumarizovali ich pre politikov. Je to štvrtý materiál IPCC a jeho tón je varovnejší než v správe z roku 2001. V apríli zverjenia správu o vply­voch klimatických zmien, v máji zaujme IPCC stanovisko k tomu, ako sa s nimi vyrovnať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 316
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 806
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 230
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 754
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 348
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 748
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 551
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu