BRATISLAVA. BELEHRAD. Kosovo je blízko k nezávislosti. Vyplýva to z návrhu šéfa vyjednávačov OSN Marttiho Ahtisaariho, ktorý včera predstavil politikom v Srbsku aj Kosove.
Srbi a kosovskí Albánci sa za sedem rokov nedokázali dohodnúť. Konečné slovo preto bude mať Bezpečnostná rada OSN. V nej má stoličku aj slovenská diplomacia, ktorá doteraz Ahtisaariho v súlade s politikou Európskej únie podporovala. „Rozbehnutý proces by sa mal dokončiť,“ hovorí šéf politickej sekcie ministerstva zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Politikom z vládnej koalície sa nepáči návrh splnomocnenca OSN Maartiho Ahtisaariho, ktorý v odstate obhajuje budúcu nezávislosť Kosova. Boja sa totiž, že by mohol Maďarom žijúcim u nás ukázať „model“ osamostatnenia.
Naša diplomacia oficiálne stanovisko zatiaľ nezaujala, Ján Kubiš však už naznačil, že sa Ahtisaariho návrhu neobáva.
„Je to nebezpečný precedens, pretože je to zmena hraníc v prospech národnostnej menšiny a vytvorenie štátneho celku národnostnej menšiny odtrhnutím územia,“ myslí si podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
„Tu si de facto vydobyla menšina v srbskom štáte odtrhnutie kus územia za asistencie európskych orgánov, a to je dosť varujúce. A ja si pamätám, ako pán Duray adresoval kosovským Albáncom pozdravné posolstvá, akože oni sú tí, ktorí otestujú túto cestu,“ dodala.
Bojí sa SNS aj Smer
SNS sa ešte bude otázkou Kosova zaoberať, pretože autonómia územia v Európe je reálnou vecou.
Predseda zahraničného výboru Boris Zala zo Smeru považuje návrh za kompromis. „Ja osobne, pokiaľ by som pristúpil k takémuto riešeniu, by som urobil aj záväzky okolitých krajín, ktoré by minimalizovali nebezpečenstvo samostatného Kosova - predovšetkým v zmysle určitého albánskeho hegemonizmu.“
S návrhom ako takým problém nemá, podľa Zalu by to však chcelo „záruky pre všetky ostatné krajiny, že tento model separatizmu nebude ďalej vôbec v Európe a predovšetkým v balkánskych krajinách podporovaný.“
Zala si myslí, že ide o citlivú otázku špeciálne pre Slovensko. Niektoré „časti alebo politici“ našej maďarskej menšiny by totiž podľa poslanca mohli začať v Kosove hľadať model. „Určite to nie je dobrý precedens pre Slovensko.“
„Nikto by nemal byť v tejto otázke diskriminovaný,“ povedal podpredseda HZDS a šéf parlamentného výboru pre európske záležitosti Milan Urbáni.
Podľa Urbániho HZDS podporuje riešenie, s ktorým by súhlasilo aj Srbsko. Tým by bola istá forma autonómie. Unáhleného osamostatnenia sa však obáva.
Analytik: Obavy sú zbytočné
Podľa analytika Grigorija Mesežnikova sú obavy z kosovského precedensu pre nás absolútne neopodstatnené.
„Je to súčasť agendy SNS. Oni Kosovom strašili od začiatku. Niektoré predchádzajúce výroky predsedu Fica aj niektorých politikov zo Smeru naznačovali, že majú odlišné chápanie problematiky ako doterajší oficiálny postoj Slovenska.“
Prirovnávanie Kosova a slovenských Maďarov je podľa Mesežnikova „politicky nezodpovedné“.
Predseda SMK Béla Bugár označil obavy z osamostatnenia za „absolútnu blbosť“. „My budeme zbytočne tvrdiť, že myslíme niečo iné, niečo iné aj robíme a že nepoškodzujeme záujmy Slovenskej republiky. Títo politici nám veriť nebudú,“ povedal o koalícii.