.
Historiek o vzniku obľúbeného horúceho nápoja a jeho názvu "grog" je dosť veľa - tá pravdivá je nanešťastie tou najmenej romantickou a páchne po špinavých námorníkoch z exotických krajín.
Grog vznikol v čase, keď sa ľudstvo začalo vydávať na námorné cesty, dobývať a objavovať nové krajiny. Nielen námorníci veľmi rýchlo pochopili, že morskú vodu piť nemôžu, a tak sa na dlhé cesty začali nosiť veľké zásoby vody v sudoch. V nedostatočne tesnených sudoch sa však veľmi rýchlo začali objavovať riasy, ktoré z vody spravili nevábnu slizovitú tekutinu.
Odstáta voda sa preto ochucovala pivom alebo vínom, ktoré mali prebiť hnilobnú pachuť.
Po tom, čo Briti dobyli Jamajku (1655) a ľudia objavili rum, začali mu dávať prednosť pred pivom. Aby námorníci rum nevypili naraz, začali im ho riediť vodou. Tento nápad admirála Edwarda Vernona sa v roku 1756 dostal dokonca do oficiálnych smerníc Kráľovského námorníctva. Citrusová šťava (najčastejšie limetková alebo citrónová) sa pridávala na čiastočné odstránenie usadeniny vo vode. Až neskôr sa prišlo na ďalšie výhody citrusových plodov - posádka admirála Vernona bola zdravšia než zvyšok loďstva, a to vďaka pravidelnému prísunu vitamínu C.
Admirál alebo Defoe?
Všeobecne najrozšírenejšia povera hovorí, že názov grog pochádza od prezývky admirála Vernona. Volali ho "Old Grog", pretože nosil často pláštenku z grogramu, hrubej látky z hodvábu a vlny. Nie je to celkom pravda, lebo už v roku 1718 slovo grog použil vo svojom románe Daniel Defoe. Zvyk servírovať grog prevzalo aj americké námorníctvo, ktoré ním nahradilo odvar z ryžovej whisky.
Pirátske Bumbo
Grogu podobným je koktail Bumbo, ktorý sa objavil v karibskej oblasti v ére pirátov. Pripravoval sa z rumu, vody, cukru a muškátového orecha. Rozšíril sa najmä preto, že pirátom chutil viac než britský námornícky grog. Piráti totiž netrpeli skorbutom, keďže ich cesty boli nepomerne kratšie a na karibských ostrovoch mali stály prísun čerstvého ovocia a zeleniny. Citrónovú šťavu v grogu nahradili muškátovým orechom a cukrom, ktoré celú zmes osladili.
Neskôr, v 18. storočí, si Bumbo obľúbili americkí politici, ktorí ho podávali pri svojich volebných kampaniach. Bumbo údajne tvorilo slušnú položku aj v rozpočte na kampaň Georgea Washingtona. "Moderné" Bumbo sa pripravuje z tmavého rumu, citrusovej šťavy, grenadíny a muškátového orechu.
Grog servírujeme v typických grogových pohároch s kovovou objímkou i v sklenených šálkach. V súčasnosti sú veľmi obľúbené špeciálne šálky z nerezu, ktoré dokážu udržať veľmi dlho vysokú teplotu nápoja.