
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Ján Slota zdvihol v utorok popoludní vo svojej žilinskej primátorskej kancelárii slúchadlo a do 20 minút mal na hričovskom letisku pripravené lietadlo. Dvojmiliónový jednomotorový štvormiestny Metasokol, na ktorom zvykne lietať, je podľa jeho učiteľa lietania Vladimíra Hrabca jedným z najťažšie pilotovateľných strojov vo svojej triede. Jedna letová minúta stojí 60 korún, ale Slota tvrdí, že to nie je také podstatné.
„Kto držal knipel, vie, že je to droga. Hocikedy, keď idem z parlamentu, aj okolo desiatej večer, si dám tri okruhy okolo letiska a som spokojný,“ hovorí Slota. Už letel aj okolo parlamentu.
V utorok zobral na približne desaťminútový vyhliadkový let nad Žilinou aj redaktora SME.
„Toto je môj dom, kde občas bývam,“ povedal a prudko klesal. „Asi mi kýva manželka, zakývam jej aj ja.“ Odkýval jej krídlami – lietadlo sa rýchlo nahlo z jednej strany na druhú. S dávkou exhibicionizmu potom urobil prudký nálet na traktor, ktorý stál na poli, a chvíľu sme sa kĺzali nízko nad poľom. „Takto bojovali lietadlá v 2. svetovej vojne proti tankom,“ prehodil s evidentným potešením.
Ján Slota si, ako vraví, napĺňa svoj detský sen. Ešte pred 15 rokmi lietal na rogale. „Rogalo mi už nestačilo, tak som presedlal na motorové lietanie.“
Asi pred troma rokmi ho majiteľ súkromnej leteckej školy Aero Fatra v Hričove presvedčil, aby si urobil pilotské skúšky. Slotovi to trvalo približne tri mesiace a údajne bol poslušným žiakom.
Dnes Slota pilotuje vyše tonový Metasokol s cestovnou rýchlosťou okolo 200 kilometrov za hodinu, ale priznáva, že lieta o dosť rýchlejšie. „Potrebujem rýchlosť. Strmhlavé pády, prudké stúpanie, prázdno vo vzduchu a voľnosť mi dávajú pocit obrovského relaxu, keď mám všetkého plné zuby a hlavu mi ide roztrhnúť. Od mája prejdem na leteckú akrobaciu.“
Pri otázke o možnom pocite strachu sa usmieva: „Nájdu sa situácie, keď sa človek cíti stiesnene, ale že by som prepadol strachu a zmätkoval, to nie.“ Nadľahčene rozpráva aj o lete do Čadce, keď sa dostal do turbulencie a prevrátilo mu vo vzduchu lietadlo. Rútil sa strmhlav dolu, ale, našťastie, mal dostatočnú výšku, takže sa mu podarilo urobiť vývrtku. Tému strachu uzavrel slovami – keď stratíte výšku, nie sú metre a padáte ako kameň. Už viacerí sa zabili.
Najďalej sa dostal Slota na vypožičanom lietadle do Chorvátska, ale aj napriek tomu, že vlastní medzinárodný preukaz, sám zatiaľ do zahraničia nelieta. Nedokázal by dobre komunikovať v angličtine s vežou. Minúta tejto záľuby ho stojí 60 korún, niekedy vraj lieta každý druhý deň a niekedy aj dva týždne do lietadla nesadne.
DANIEL VRAŽDA