Podľa moslimov Izrael nemá právo robiť stavebné úpravy, pretože ohrozuje základy mešity al-Aksá, ktorá je tretím najposvätnejším miestom islamu. Židovský štát to popiera, aj keď bývalý šéf vykopávok na Chrámovej hore Ben Dov izraelskému rádiu povedal, že súčasný prieskum je „nelegálny“.
Zrážky polície s Arabmi
V obavách pred protestmi izraelských Arabov jeruzalemská polícia nasadila do ulíc 3-tisíc policajtov, čo je dvojnásobok bežného počtu. Prístup do mešity al-Aksá, kde sa odohrávali tradičné piatkové modlitby, povolila len mužom nad 45 rokov s modrými identifikačnými preukazmi občanov Izraela. Takéto opatrenie nie je výnimočné. Polícia obmedzuje prístup do mešity vždy, keď sa očakávajú problémy, teda pomerne často.
Ani opatrenia nezastavili násilie, vyžiadalo si niekoľko ľahko zranených. Krátko po skončení poludňajších modlitieb do areálu mešity vstúpilo 200 izraelských policajtov. Použili slzný plyn a ohlušujúce granáty proti mladíkom, ktorí na nich hádzali kamene, fľaše a výbušné zmesi. Mladí muži sa k mešite podľa polície dostali ešte predtým, ako začali platiť obmedzenia. Pri zrážkach bolo zranených 17 demonštrantov, 15 policajtov, niekoľko ľudí zatkli.
Arabskí lekári tvrdili, že ošetrili niekoľko zranených po zásahu gumovým projektilom, policajný šéf však poprel ich použitie. Napätie vrcholilo, keď sa v mešite zabarikádovalo asi 300 ľudí. Išlo o veriacich, ktorí sa báli vyjsť pre zrážky medzi policajtmi a demonštrantmi, aj mladých mužov, čo sa tam ukryli z obavy zo zatknutia.
Hnev je veľký
Po vyjednávaní s arabskými poslancami Knessetu začali po viac ako hodine svätyňu opúšťať. Zrážky medzi policajtmi a Arabmi sa odohrali aj pod Chrámovou horou, kde sa demonštranti dožadovali prístupu k mešite aj v iných častiach jeruzalemského Starého mesta.
Vstup izraelskej polície do areálu mešity môže spôsobiť ďalší moslimský hnev. Policajti sa bránia, že do samotnej mešity nevstúpili a počas modlitieb sa zdržali akýchkoľvek akcií.
Protesty sa odohrávali aj na západnom brehu, kde Palestínčania hádzali kamene na izraelské kontrolné stanovištia. Nazaretom na severe Izraela pochodovalo 10–tisíc Arabov.
Arabské krajiny požiadali OSN, aby sa situáciou okolo mešity zaoberala. Izrael chce dokázať, že nerobí nič proti moslimskému náboženskému cíteniu a na mieste vykopávok nainštaluje na 24 hodín denné kamery.
Autor: Tel Aviv