Banská Bystrica 11. februára (TASR) - Vytvoriť z Verejnej knižnice Mikuláša Kováča miesto stretnutí obyvateľov najväčších banskobystrických sídlisk Rudlová-Sásová a Fončorda je zámerom najnovších aktivít pracovníkov knižnice. Chcú na nich okrem iného poukázať aj na pozitívne i negatívne veci, ktoré sú súčasťou života v týchto lokalitách. Zriaďovateľom tejto kultúrnej ustanovizne je Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).
"V pobočkách, ktoré sú v týchto častiach mesta, sa rozhodli venovať dokumentácii života komunity a hovoriť o jej problémoch a potrebách. Tiež poskytovať priestor na prezentáciu rôznych klubov, krúžkov, výstav, ale zároveň ponúkať aj pomoc napríklad v podobe bezplatnej právnej poradne," informoval vedúci oddelenia vzťahov s verejnosťou Úradu BBSK Martin Krupa.
V pobočkách knižnice sa doteraz podarilo sústrediť nielen čitateľov, ale prizvať do ich priestorov osobnosti, poslancov, členov občianskych združení, predstaviteľov mesta. Všetko preto, aby zlepšili a trochu poľudštili život vo veľkých anonymných zoskupeniach, aké určite obidve sídliská predstavujú.
Knižnica, ktorá od roku 2002 meno básnika Mikuláša Kováča, funguje v Banskej Bystrici od roku 1973. Má osem pobočiek, jej fond predstavuje vyše 12 tisíc knižničných jednotiek a ročne ju navštívi asi osemtisíc čitateľov. Tradične sa orientuje predovšetkým na prácu s detským čitateľom a spolupracuje s materskými a základnými školami. Okrem klasických služieb pripravujú pre detských čitateľov aj rôzne zaujímavé podujatia, ktoré sa doteraz stretli s dobrou odozvou. Za osobitnú zmienku stojí Noc s Andersenom, akcia organizovaná pri príležitosti Dňa detskej knihy. Deti počas nej prežijú pri čítaní rozprávok, divadelných predstaveniach, hrách, kreslení obrázkov zaujímavý večer a zostanú v priestoroch knižnice až do rána.