MNÍCHOV. Slová ruského prezidenta na mníchovskej konferencii pripomenuli studenú vojnu.
Vladimir Putin veľmi tvrdo kritizoval politiku Spojených štátov. Prekáža mu rozširovanie NATO až k ruským hraniciam a chystaný protiraketový systém v Česku a Poľsku.
„Spojené štáty prekročili svoje hranice na všetky strany,“ hovoril šéf Kremľa, podľa ktorého Washington presadzuje svoje záujmy silou.
Za nebezpečné považuje, že „sa nikto už necíti bezpečný, pretože sa nemôže oprieť o medzinárodné právo“.
Podľa niektorých komentátorov Putin začal v Mníchove „druhú studenú vojnu“.
Slovensko v Mníchove zastupoval minister zahraničia Ján Kubiš. Ten sa priamo k Putinovi nevyjadril. Jeho ministerstvo reagovalo stručnou vetou, že „Slovensko ako členská krajina NATO považuje opatrenia svojich spojencov za kroky vedúce k zvýšeniu bezpečnosti“.V tomto vyjadrení je rozpor s názorom premiéra a diplomacie, povedal analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson. Reakcia ministerstva totiž znamená, že súhlasíme s vybudovaním systému protiraketovej obrany v Poľsku a Česku.„Je to v rozpore s tým, čo pred pár týždňami vyhlásil premiér Fico - že by Slovensko nesúhlasilo s takouto iniciatívou na svojom území.“
Putin zaútočil na Spojené štáty
Aj keď po sobotňajšom škandálnom prejave ruského prezidenta Vladimíra Putina potvrdil americký minister obrany Robert Gates, že prijal pozvanie na návštevu Moskvy, konfrontačnú atmosféru panujúcu v Mníchove sa už nepodarilo rozriediť. Ani včerajší zmierlivý návrh ruského ministra obrany Sergeja Ivanova na vybudovanie spoločného systému protiraketovej obrany v Európe v rámci spolupráce Rusko – NATO už nemohol nič zachrániť.
Washington bol prekvapený
„Jedna studená vojna nám stačila,“ reagoval nepriamo na útočnú reč ruského lídra Gates. Priznal, že uňho vyvolala „nostalgiu“. „Vystupoval jeden z 'bojovníkov studenej vojny'... Všetci starí špióni hovoria priamo, aj ja som bol špiónom, ale potom ma poslali na rekvalifikáciu,“ narážal Gates na Putinovu minulosť v KGB.
Vo vyhlásení administratívy amerického prezidenta sa hovorí o „prekvapení a rozčarovaní“, čo sú v diplomatickej reči veľmi tvrdé slová.
Práve Gates začal slovnú prestrelku medzi veľmocami, keď vo vystúpení pred americkými kongresmanmi minulý týždeň zaradil Rusko spolu s Iránom, Čínou a Severnou Kóreou medzi nevypočitateľné štáty „osi zla“. Včera síce poprel, že by Rusko bolo v rovnakej kategórii ako Severná Kórea, ale bolo už neskoro. Ostrá reakcia Ruska vyvrcholila rečou Putina a šokovanými západnými lídrami, ktorí si pripomenuli atmosféru čias železnej opony.
Protiraketová obrana
Putin nekritizoval USA a ďalšie západné krajiny len na mníchovskej konferencii. V rozhovore pre televíznu stanicu Al- Džazíra zhodnotil plány Washingtonu na rozmiestnenie systému protiraketovej obrany v Českej republike a Poľsku ako „pokus o vytvorenie nového Berlínskeho múru“. Pokračoval sobotňajším prejavom v Mníchove, ktorý je pokladaný za programové vyhlásenie naznačujúce zahraničnú politickú orientáciu Ruska a signalizujúci snahy Moskvu hrať väčšiu úlohu na medzinárodnej scéne.
Putin si nedával servítku
Putin vyjadril nespokojnosť prakticky so všetkým, o čom hovoril. Kritizoval OBSE, obvinil americké firmy z vojenských dodávok Iránu. Poslednú zásielku ruských raketových komplexov Teheránu zdôvodnil slovami: „Aby sa necítili zahnaní do kúta.“
Najväčšie zdesenie však vyvolali jeho slová o NATO a rozpínavosti USA. „Všetko, čo sa dnes vo svete deje, je vnucovanie jednopolárneho sveta,“ vyhlásil Putin. „Jednotlivé normy prisluchajúce jednému štátu, predovšetkým USA, prekročili hranice a vo všetkých sférach sú vnucované ostatným štátom,“ zdôraznil.
Rozšírenie NATO podľa neho nerieši problém svetovej bezpečnosti, naopak, vedie k strate vzájomnej dôvery medzi Ruskom a členskými štátmi. „Proti komu je namierené toto rozširovanie?“ spýtal sa rétoricky Putin, ktorého západní vodcovia počúvali so zachmúrenými tvárami.
Petra Procházková, agentúra Epicentrum
Stĺpček Mariána Leška
Putin za ZSSR
Na otázku, či bol mníchovský prejav ruského prezidenta len zatuchnutým závanom starej studenej vojny, alebo verbálnym vetríkom ohlasujúcim príchod novej, ešte nie je odpoveď známa. Isté však je, že na bezpečnostnej konferencii predniesol Vladimir Putin nebezpečný prejav.
Putinova kritika jednopolárneho sveta, v ktorom dominuje „jedno centrum moci, jedno centrum sily, jedno centrum rozhodovania, svet s jedným pánom, jedným vladárom“, by sa aj dala brať vážne, keby nie okolnosť, že presne taký systém vytvoril on sám v Rusku. Najzlovestnejší tón zaznel v jeho prejave, keď vyhlásil, že rozširovanie NATO je provokatívnym aktom, ktorý nemá nič spoločné s bezpečnosťou v Európe. Na svoju otázku („Proti komu je namierené toto rozšírenie?“) si aj odpovedal. Nové štáty sa vraj stali členmi aliancie, aby NATO „obkľúčilo“ Rusko. Kremeľský vládca sa dokonca v Mníchove spýtal, kde sú garancie, ktoré dalo NATO Sovietskemu zväzu v januári 1990?!
Ak sa ruský prezident pýta za Sovietsky zväz, tak sa žiadny z jeho bývalých satelitných štátov nemôže tváriť, že nič nepočul.