LISABON. Obyvatelia tradične katolíckej krajiny mali včera možnosť ukončiť zákaz interrupcií, za ktoré hrozí v Portugalsku podľa platného zákona žene aj lekárovi až trojročné väzenie. Podľa prvých odhadov výsledkov dvoch portugalských televízií však volebná účasť nedosiahla potrebnú 50-percentnú účasť.
Jeden z členov ústrednej komisie sa vyjadril, že účasť nepresiahla dokonca ani 40 percent, poznačil ju celodenný dážď. Zopakovala sa situácia z roku 1998, keď o interrupciách hlasovalo iba 32 percent voličov.
Prieskumy pritom ukazovali, že za liberalizáciu potratov je viac ľudí než proti nim, ale viac ako 40 percent ich ešte tesne pred referendom nebolo rozhodnutých , či sa na ňom zúčastnia.
Portugalčania mohli vyriešiť problém nelegálnych interrupcií, ktorých počet sa v krajine odhaduje na 23-tisíc ročne. Socialistický premiér José Sócrates ich označil za najhanebnejší škrabanec na tvári Portugalska.
Portugalská katolícka cirkev, ktorá je zásadne proti interrupciám a hlási sa k nej 90 percent obyvateľov, tvrdí, že zrušenie zákazu môže urýchliť mravný rozklad jedného z najkonzervatívnejších európskych štátov. Rovnako sa obáva, že sa s legalizáciou interrupcií otvorí aj otázka homosexuálnych manželstiev.
„Sme krajinou veľkých tradícií, ale tlak v týchto zásadných otázkach začína byť cítiť,“ povedal najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi v Portugalsku, kardinál José Policarpo.
„Pomalý ekonomický rozvoj brzdí aj spoločenské zmeny,“ tvrdí Marina Costová-Lobová, politologička z Lisabonského inštitútu sociálnych vied. „Ekonomický rozvoj a modernejšie postoje spolu zvyčajne úzko súvisia,“ konštatuje Costová-Lobová. „Spomalenie rozvoja je dôvod, prečo sa Portugalsko s modernými postojmi nestotožnilo.“
Tento argument potvrdzuje fakt, že pri referende o interrupciách v roku 1998 hlasovali bohatšie mestá za liberalizáciu, kým voliči v chudobnejších vidieckych oblastiach boli proti.
Podľa Eurobarometra sa Portugalsko v úcte k tradíciám umiestnilo na siedmom mieste, čím sa pripojilo k nováčikom v únii z východnej Európy.
Ak by referendum legalizáciu interrupcií potvrdilo, boli by povolené v prvých desiatich týždňoch tehotenstva.
Potraty v únii
Úplný zákaz:
Malta
Len pri ohrození matky:
Írsko
Pri ohrození matky, znásilnení, poškodení plodu:
Cyprus
Španielsko
Poľsko
Aj zo sociálnych a ekonomických dôvodov:
Fínsko
Veľká Británia
Na žiadosť ženy:
Ostatné členské krajiny