Postoj židovského štátu včera prezentoval premiér Ehud Olmert. Nemenované vládne zdroje však izraelským denníkom povedali, že Izrael dohodu odmieta.
Dohodu z Mekky podpísali vo štvrtok lídri konkurenčných palestínskych frakcií, ktorí súhlasili s ukončením vzájomného násilia a vytvorením vlády Hamasu a Fatahu. Vznikne do niekoľkých týždňov. Olmert pripomenul, že aj pre túto palestínsku vládu platia podmienky kvarteta (OSN, EÚ, USA, Rusko). To podmieňuje obnovenie dialógu s palestínskou vládou tým, že sa vzdá násilia a uzná právo Izraela na existenciu
Dohoda z Mekky nehovorí nič o uznaní Izraela a vzájomné dohody len „rešpektuje“. Aj to len vtedy, keď nie sú „v rozpore so záujmami palestínskeho ľudu“. Takúto formuláciu presadilo hnutie Hamas, ktoré volá po zničení Izraela.
V novej vláde obsadí pozíciu premiéra a väčšinu ministerských kresiel. Viacerí diplomati z Európy aj Ameriky priznávajú, že dohoda z Mekky nespĺňa predstavy kvarteta. Hlavne po tom, čo poradca palestínskeho premiéra a lídra Hamasu Ismaila Haníju Ahmed Jusuf vyhlásil, že Hamas sa nechystá uznať Izrael.
Svetové mocnosti, ktoré aj po palestínskych rokovaniach potvrdili svoje pozície, rozhodli sa vyčkávať, kým bude známa nová vláda a jej program. Dovtedy sa zrejme nedá očakávať, že na palestínske územia by začala prúdiť zastavená finančná pomoc. Ide pritom o nemalú sumu.
Autor: Tel Aviv