¶
Nový spor medzi vládou a opozíciou vyvolala už tradičná demonštrácia maďarských neonacistov. Tí sa v sobotu zišli na Námestí hrdinov v Budapešti, aby si pripomenuli osud nemeckých a maďarských vojakov, ktorí padli pri obrane Budapešti pred Červenou armádou na konci druhej svetovej vojny.
Prestrelku vyvolal predseda vládnej socialistickej strany István Hiller, ktorý vyzval všetky parlamentné strany, aby sa od akcie dištancovali. Je podľa neho hanbou, ak sa stretávajú ľudia s extrémistickým svetonázorom v Maďarsku.
Opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána, na ktorého žiadosť v prvom rade mierila, to označil za nehoráznosť. „Akciu umožnila polícia riadená socialistickou vládou. Počas funk čného obdobia Orbánovej vlády sa žiadna takáto manifestácia nekonala,“ vyhlásil hovorca Fideszu Péter Szijjártó.
Opozícia sa pýta, prečo polícia neonacistom v akcii nezabránila. Pritom bez problémov už mesiace drží uzatvorené Kossuthovo námestie pred parlamentom, aby sa tam nedostali protivládni demonštranti.
Takzvaný Deň cti usporiadal nástupnícky spolok dnes už zakázanej neonacistickej organizácie Krv a česť. Podľa organizátorov sa na oslavách zúčastnili aj neonacisti zo Slovenska, z Nemecka, Anglicka, Holandska, Talianska, Česka, Chorvátska a Bulharska. Nastúpili vo vyrovnaných radoch. Pred vystúpením rečníkov ich organizátor upozornil, že ide o „vojenskú akciu“, a preto majú prestať fajčiť a telefonovať.
Podľa jedného z rečníkov si môžu účastníci akcie podobne ako vojaci brániaci Budapešť aj teraz vybrať iba medzi smrťou a bojom. „Dnes však Budapešť obliehajú multikulturalizmus a globalizácia,“ citovali ho internetové noviny Hírszrező.
Ďalším rečníkom bol kontroverzný teológ János Tudós-Takács, prekladateľ diel najznámejšieho popierača holokaustu Davida Irvinga do maďarčiny. Vystupuje často na podobných zhromaždeniach napriek tomu, že pred rokom 1989 bol aktívnym agentom komunistickej tajnej polície.