Oprava lávky, ktorá má zabezpečiť prístup k nábožensky citlivým miestam islamu a judaizmu, vyvolala vlnu protestov izraelských Arabov aj v okolitých moslimských krajinách. Radikálne Islamské hnutie vyhlásilo, že zastavenie stavebných prác nestačí. Skončiť sa má aj archeologický výskum. Na ten sa Lupolianskeho rozhodnutie nevzťahuje.
Moslimovia tvrdia, že výkopy pod horou môžu narušiť základy mešity al-Aksá. Prieskum sa koná asi 60 metrov od nej.
Starostov ústupok prišiel len pár hodín po tom, čo vláda v Jeruzaleme odhlasovala pokračovanie stavebných prác pri Chrámovej hore. Lupolianski po konzultáciách so židovskými aj moslimskými náboženskými autoritami v meste rozhodol, že plány na výstavbu lávky aj ďalšie stavebné úpravy pri Chrámovej hore budú predmetom verejnej diskusie. Znamená to tiež, že občania môžu vznášať námietky. Keďže radnica očakáva „tisíce“ námietok k výstavbe lávky, spôsobí to podľa jej hovorcu Gidiho Schmerlinga, že práce na nej sa zdržia niekoľko mesiacov. Radnica pritom už celý projekt odobrila.
Lupolianskeho rozhodnutie kritizovali viacerí poslanci náboženských strán, ktorí ho označili za „kapituláciu pred Arabmi“. Starosta Jeruzalema zastupuje práve tieto strany a jeho voličmi sú predovšetkým nábožní obyvatelia mesta. Poslanci arabských strán naopak Lupolianskeho krok privítali, aj keď s poznámkou, že od začiatku vedel, že stavba aj archeologický výskum sú „ilegálne“.
Podľa izraelských médií sa Lupolianski však predovšetkým snaží „schladiť“ výbušnú situáciu v meste.
Autor: Tel Aviv